Česká ženská lobby v letech 2014 - 2016 realizovala projekt „Hájíme práva českých žen v České republice“, projekt řešil otázku genderové rovnosti ve společnosti a to prostřednictvím monitoringu a lobbingu v oblasti rovnosti žen a mužů, lobbingem za ratifikaci mezinárodní Istanbulské úmluvy, která zlepší postavení žen, jež čelí násilí, a pořádáním řady happeningů (MDŽ, One Billion Rising) a akcí s cílem upozorňovat na aktuální genderové problémy a na práva žen na veřejnosti.
V rámci České ženské lobby je aktivní "porodnická" pracovní skupina, která sdružuje neziskové organizace, které se v rámci projektu podílely na Systémové změně českého porodnictví.
Dále v rámci projektu vznikla Genderová expertní komora ČR (GEK ČR), která představuje nezávislou platformou pro spolupráci s exekutivou, státní správou a samosprávou. Poskytujeme analýzy v oblasti genderu a rovných příležitostí mužů a žen a garantuje odbornou expertízu členek a členů v oboru. Cílem GEK ČR je začlenit genderovou perspektivu do agend státu i soukromého sektoru za pomoci vysoce kvalifikovaných odbornic a odborníků.
Díky podpoře Norských fondů a OSF se uskutečnil druhý ročník Kongresu žen v červnu 2015, s názvem „Ženy a média“. V rámci něj kolegyně z Kongresu žen, z. s. připravily bohatý program za účasti českých i zahraničních novinářek, otevřely kavárny pro blogerky i ženy ze sociálních sítí, roztančily Náměstí Míru a inspirovaly stovky žen i mužů. Výsledkem je DESATERO KONGRESU ŽEN 2015 „ŽENY A MÉDIA“. V roce 2016 pak započaly přípravu dalšího ročníku konresu plánovaného na rok 2017.
Hlavní výstupy/úspěchy projektu:
Realizátor projektu: Česká ženská lobby
Partneři s finanční účasti: Socilogický ústav Akademie věd ČR, Kongres žen
Partneři bez finanční účasti: Fakulta humanitních studií University Karlovy v Praze, Fakulta sociálních studií Masarykovy university v Brně
Kontaktní osoba: Hana Stelzerová, hana.stelzerova@czlobby.cz, tel: 725 820 266
Web: www.czlobby.cz
Doba realizace projektu: 1. 7. 2014 - 30. 6. 2016
„Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů. Prostřednictvím Norských fondů přispívá Norsko ke snižování sociálních a ekonomických rozdílů a posílení vzájemné spolupráce v Evropě. Podporuje především ochranu životního prostředí, výzkum a stipendia, rozvoj občanské společnosti, péči o zdraví, děti, rovnost žen a mužů či zkvalitnění justice. Program Dejme (že)nám šanci podporuje rovné příležitosti žen a mužů v pracovním i osobním životě a prevenci a pomoc obětem domácího násilí v České republice. Spravuje ho Nadace Open Society Fund Praha, která od roku 1992 rozvíjí hodnoty otevřené společnosti a demokracie v České republice.“