Tancem proti násilí 2018

Tancem proti násilí 2018

14. 2. 2018

Na Valentýna, 14. února 2018, se na piazzettě Národního divadla uskutečnil happening Tancem proti násilí, jehož cílem bylo upozornit na závažnost problému násilí na ženách a vyjádřit solidaritu těm ženám, které násilí zažívají.

Organizací akce Tancem proti násilí se Česká ženská lobby připojila k mezinárodní kampani One Billion Rising, největší světové akci za ukončení násilí na ženách, a společně s dalšími 200 státy světa upozornila na zarážející statistiku, podle které až jedna miliarda žen násilí zažila.

V rámci kampaně jsme vyhlásily taneční soutěž pro školy, školní kolektivy a třídy či zájmové kroužky, jež spočívala v natočení tanečního videa na píseň Break the Chain, která je symbolem této mezinárodní kampaně. Vítězky soutěže získaly mimo jiné možnost na události Tancem proti násilí // One Billion Rising 2018 veřejně vystoupit.

Akci, nad kterou převzala záštitu primátorka hlavního města Prahy Adriana Krnáčová a policejní prezident genrmj. Tomáš Tuhý, podpořilo také několik známých osobností z řad veřejného života, například Taťána Gregor Brzobohatá nebo Alena Antalová. Partnerem se stalo rovněž Velvyslanectví USA, přičemž přímo na místě se svým projevem vystoupila mimo jiné Erin E. Kotheimer, kulturní atašé Velvyslanectví USA.

Na místě nabízely informace členské organizace České ženské lobby, ACORUS, SIMI, Konsent, OZVI SE! / HollaBack! Czech, proFEM a ROSA, které poskytují poradenství a pomoc ženám. Účastníci a účastnice happeningu se tak mohli dozvědět, jak ženám ohroženým násilím pomoci. K dispozici byl také fotokoutek, kde bylo možné pořídit fotografie s připravenými nebo vlastními tematickými hesly a s hashtagy #1BillionRising a #ZenuAniKvetinou. Na snímky z fotokoutku i z celé akce se můžete podívat ZDEZDE.

Do tanečního happeningu Tancem proti násilí 2018 se i tentokrát zapojilo mnoho žen i mužů, kteří na piazzettě Národního divadla zatančili pod vedením tanečníka Milana Odstrčila, jehož energické vystupování dovedlo roztančit dav více než 100 lidí. Společným tancem jsme tak vyjádřili solidaritu ženám, které jsou násilím ohroženy nebo s ním mají zkušenost.

O happeningu informovalo také několik tištěných i online médií, například Právo, Pražský deník, IDNES, Blesk aj. 

Podívejte se také na naše oficiální video z Tancem proti násilí 2018.

Ostatní videa, ktorá vznikla na podporu akce naleznete na YouTube kanále České ženské lobby nebo  na našem Facebooku.

 

Tiskovou zprávu z akce Tancem proti násilí 2018 naleznete ZDE.