První česká prezidentka? Diskuzní večer na Velvyslanectví Kanady

První česká prezidentka? Diskuzní večer na Velvyslanectví Kanady

14. 6. 2018

Ve čtvrtek, 14. června, se u příležitosti nadcházejícího Mezinárodního dne rovnosti žen a mužů konala diskuzní večeře věnující se zastoupení žen v české politice. Diskuzi na téma „První česká prezidentka?“, které se účastnily různé osobnosti z řad české veřejnosti, uspořádalo Velvyslanectví Kanady ve spolupráci s Českou ženskou lobby a Fórem 50 %.

Při zahájení diskuzního večera uvedla kanadská velvyslankyně Barbara C. Richardson, že posílení účasti žen v politice je jednou z klíčových priorit kanadské vlády. „Osobně věřím, že více žen v rozhodovacích pozicích dnes potřebujeme víc než kdy jindy. Současný svět čelí obrovským výzvám a jsem přesvědčena, že ženy mohou při řešení těchto problémů sehrát velice pozitivní roli“.

Cílem kampaně „Čas na první prezidentku“ je vyhledat zajímavé ženské osobnosti, které by se ucházely o prezidentský post. Situaci týkající se nízkého zastoupení žen v politice a v rozhodovacích pozicích okomentovala Hana Stelzerová, ředitelka České ženské lobby: „Zanedlouho oslavíme 100. výročí volebního práva českých žen. Zatím jsme se stále ještě nedočkali ani české premiérky, ani prezidentky. V posledních prezidentských volbách dokonce na post prezidenta kandidovali pouze muži. Je čas to změnit.“

Mezi diskutujícími panovala shoda na tom, že je třeba usilovat o vyšší zastoupení žen v politice, včetně těch nejvyšších pozic. Nastal čas na první českou prezidentku? Pro zvolení první ženy do prezidentského úřadu bychom měli rozhodně podporovat více žen, které by se o kandidaturu ucházely. Aby byla kampaň úspěšná, je rovněž nutná dobrá znalost českého politického prostředí a  třeba naslouchat občanům a občankám. Otázkou však zůstává, zda je česká společnost na ženu prezidentku připravená.

Na tuto diskusi navážeme debatou v rámci doprovodného programu Festivalu demokracie Fórum 2000 v říjnu letošního roku, čímž budeme přibližovat toto důležité téma české společnosti.

Tiskovou zprávu k diskuzi naleznete zde.