Online debata, From Silence to Voice: The 2020 Women’s Protest Movement in Belarus

Online debata, From Silence to Voice: The 2020 Women’s Protest Movement in Belarus

22. 10. 2020

"První pochody v září byly většinou bezpečné. Policie však pomalu začala být násilná a během těchto událostí začala zatýkat ženy. Pochodovaly dokonce i zranitelnější skupiny, aby prokázaly, že chtějí násilí zastavit. Takže došlo k formování protestu starých dámy, těhotné ženy,“ říká aktivistka a výzkumná pracovnice v oblasti genderu Alena Aharelysheva o začátku protestního hnutí v Bělorusku.

Svět žasne nad odvážností běloruských žen. Vedoucí opozice Svyatlana Tsikhanouskaya a její kolegyně riskoval svoji bezpečnost a svobodu, aby zpochybnily pochybný nárok autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka na vítězství v prezidentských volbách 9. srpna. Stejně ale riskují průměrné běloruské ženy, které vyšly do ulic na protest proti brutalitě policistů v povolebním zákroku a bojovaly za svobodu a demokracii ve své zemi.

Organizace Prague Civil Society Center s Českou ženskou lobby uspořádaly 22. října online debatu s Alenou Aharelyshevou nazvanou From Silence to Voice. Debata je k dispozici na YouTube, kde byla streamována.

Běloruská výzkumná pracovnice, aktivistka a sociologička Aharelysheva diskutovala o zvláštnostech zastoupení a účasti žen v prezidentské kampani v roce 2020 a analyzovala možné souvislosti mezi významem letošních politiků a rostoucí aktivitou žen na místní úrovni.

 

https://www.youtube.com/watch?v=XzS-OQTAIx8