Odmítněte kybernásilí na ženách, podpořte One Billion Rising for Justice!

Odmítněte kybernásilí na ženách, podpořte One Billion Rising for Justice!

14. 2. 2014

Dne 14. února 2014 od 16:00 proběhlo na Náměstí Kinských v Praze symbolické povstání – veřejné odmítnutí kybernásilí na ženách a pomáhajících odbornicích a odbornících. Pořádající organizace se tak již podruhé přidávají k celosvětovému hnutí "One Billion Rising", které vyzývá miliardu žen a všech, kdo je respektují, aby vyšli do ulic, tancovali, povstali a požadovali ukončení násilí na ženách.
                                                                                             
Každá třetí žena na planetě zažije během svého života znásilnění či zmlácení. Hnutí "One Billion Rising" považuje tento stav za nepřijatelný, snaží se proto upozornit na závažnost a rozsah násilí na ženách. V České republice akci organizuje Česká ženská lobby ve spolupráci s Ozvi se!/HollaBack! Czech a V-Day Prague International Voice.
 
Oběti domácího násilí, ženské organizace bojující za práva žen a organizace pomáhající týraným ženám a dětem, jsou velmi často vystaveny kyberútokům ze strany agresorů. Tito útočníci v anonymním kyberprostoru zveřejňují lživé, urážlivé a výhružné informace o jednotlivcích i organizacích, které značným způsobem ovlivňují pracovní i soukromý život postižených osob a organizací.

„Síla internetu spočívající v jeho dostupnosti pro velké množství lidí. Dává tak těmto útokům obrovskou sílu. Útočníci zde mohou utajit svou identitu a zůstávají nepotrestáni. Oběti kybernásilí propadají bezmoci, vyčerpanosti a únavě a útočníci tak dosahují svých cílů”, vysvětluje Jitka Poláková z organizace proFem, která je členskou organizací České ženské lobby.
 
Účastníci a účastnice symbolického povstání na svátek sv. Valentýna 14. 2. 2014 nejprve pozvedli své cedule s červenou dlaní, která symbolizovala STOP kybernásilí. Po krátkých projevech se taky tančila choreografie na píseň Break the Chain!