DEN ZA ROVNÉ PŘÍJMY!

Pozvánky

DEN ZA ROVNÉ PŘÍJMY!

15. 4. 2016

Den za rovné příjmy připraví ženám 22% slevy

Slevu 22 % budou mít ženy v řadě pražských i brněnských podniků v pátek 15. dubna, který je vyhlášen Dnem za rovné příjmy. Akce má upozornit na vysoký rozdíl v průměrných platech žen a mužů, který je v České republice vyšší než ve zbytku Evropy. Zároveň má informovat, jak se nerovné odměňování promítá do rozdílné výše starobních důchodů. Den za rovné příjmy organizuje projekt Férové platy, férové penze, který realizuje nezisková organizace Otevřená společnost, Gender Studies a Nesehnutí. „Sleva 22 % má ženám symbolicky na jeden den v roce dát možnost užít si stejnou kupní sílu, jakou mají muži po celý rok,“ vysvětluje manažerka projektu Férové platy, férové penze Klára Čmolíková Cozlová z Otevřené společnosti. Zdůrazňuje, že zatímco evropský rozdíl v platech žen a mužů dosahuje 17 %, Česká republika se nyní drží na 22% rozdílu a nikdy neklesla pod 20 %. Seniorky ve věku nad 65 let jsou v ČR dvojnásobně ohroženy chudobou oproti seniorům. Ke Dni za rovné příjmy se připojila celá řada obchodů a podniků, jejichž majitelé a majitelky v něm spatřují zajímavou příležitost, jak ženy v úsilí za vyrovnání platů s muži podpořit. V Praze jsou to: síť kaváren Mama Coffee, kavárna Langhans - Centrum Člověka v tísni, Café v lese, Boulangerie de Paris, ROH družstevní kavárna, Café Kolíbka, Čokoládový ráj - Jeff de Bruges, kavárna Budoir, kavárna Moment, kavárna Bio Zahrada, restaurace Mlsná kavka, Minimarket Aida, Morrows, knihkupectví & record store Rekomando,  Nakladatelství SLON a eshopy Queershop.cz, Vegan-fighter.com, LoveMusic.cz. Každý podnik bude označen plakátem s ukousnutým koláčem a zákaznice spolu se slevou dostanou informační materiály. Záměrem akce není jen na jeden den obrátit diskriminaci, a proto muži, kteří nebudou se slevou pro ženy souhlasit, na ni budou mít nárok také. Kompletní seznam zúčastněných podniků v celé ČR najdete ZDE.

V pátek 15. dubna bude zároveň na Andělu u Stroupežnického ulice probíhat informační kampaň, během které získají kolemjdoucí letáčky, drobné dárky a budou si moci prohlédnout velkoformátovou výstavu na téma rozdílů v odměňování žen a mužů.Projekt Férové platy, férové penze se zaměřuje na analýzu rozdílů v platech a penzích mužů a žen v pěti evropských zemích. Jeho cílem je najít příklady dobré praxe přenositelné do ostatních zemí. 

Databázi vyrovnávacích opatření ze zúčastněných států najdete na www.ferplaty-ferpenze.cz. Analýzy situace v jednotlivých zemích si můžete stáhnout ZDE.

Více informací poskytne Bohdana Rambousková, bohdana.rambouskova@osops.cz, 606 191 154.