Zkušenost z českých porodnic odrazuje matky mít další děti, říká porodní asistentka

Placeholder

Zkušenost z českých porodnic odrazuje matky mít další děti, říká porodní asistentka

27. 11. 2017

Česká ženská lobby se připojila k celosvětové kampani Roses Revolution. Na Mezinárodní den za ukončení násilí na ženách a dívkách, který byl v sobotu, daly zástupkyně pracovní skupiny při této síti neziskových organizací růže před ministerstvo zdravotnictví. Chtěly tak vyjádřit solidaritu se ženami, které se setkaly u svých porodů s násilím, a apelovat na zlepšení porodní péče, aby vymizely z praxe českých porodnic postupy jako rutinní nástřih hráze, omezování pohybu nebo oddělování dětí od jejich matek.

Napsala Renata Kropáčková pro Český rozhlas Plus, 27.listopadu 2017

„Bohužel nejde o výjimečné situace. Samozřejmě i české porodnictví se mění a je vstřícnější. Ale když se podíváme na počet nástřihů nebo císařských řezů, někde je to i polovina porodů, tak je tady něco v nepořádku,“ upozorňuje prezidentka Unie porodních asistentek Ivana Königsmarková.

Mnoho žen prý zkušenost z českých porodnic vede k tomu, že už další dítě mít nechtějí, anebo rodí doma, a to často bez ohledu na rizika a bez asistence. „Naše odborná gynekologická veřejnost s námi na toto téma odmítá diskutovat,“ dodává. 

Königsmarkové rovněž vadí, že péče je v porodnicích anonymní. V zahraničí se o rodičku stará jediná porodní asistentka, nebo malý okruh poskytovatelů péče. „U nás je jich až šedesát. Od momentu, kdy otěhotní, do chvíle, kdy odchází z porodnice domů. A to i když vše probíhá bez komplikací.“ 

„Nevím, o čem je tu řeč. Naopak si myslím, že úroveň péče o ženu před i po porodu je v České republice excelentní, a to celoevropsky. Spousta žen, které zažily porod třeba ve Velké Británii a pak přišly k nám, tak ví, o čem mluvím,“ říká zástupce ředitele Ústavu pro péči o matku a dítě v Podolí Ladislav Krofta 

V porodnicích je na prvním místě zdraví matky a aby porod proběhl bez komplikací. Nástřih hráze je podle Krofty úkon, který má své opodstatnění, ale neprovádí se u každé ženy. Zdůrazňuje také, že pokud by podíl císařských řezů klesl pod hranici dvaceti procent, mohlo by to negativně ovlivnit mateřskou a novorozeneckou úmrtnost.