V Česku panuje tolerance k sexismu, říká aktivistka. Obtěžování v práci zažila třetina žen

Placeholder

V Česku panuje tolerance k sexismu, říká aktivistka. Obtěžování v práci zažila třetina žen

3. 12. 2017

Každý třetí obyvatel Česka se na pracovišti setkal s určitou formou sexuálního obtěžování. Jde například i o nepříjemné narážky se sexuálním podtextem. Vyplývá to z průzkumu online platformy pro vzdělávání VímVíc.cz. Podle ředitelky České ženské lobby Hany Stelzerové v tuzemsku převažuje velká tolerance k sexismu, násilí vůči ženám a také vůči dětem. Oběti navíc často nevědí, kam se mají obrátit o pomoc.

Napsala Michaela Trnková pro E15, 3. prosince 2017

Celosvětová kampaň #MeToo nastartovala diskuse o sexuálním obtěžování naskrz celou společností. Problém se nevyhýbá ani korporátní sféře. Podle serveru VímVíc.cz se minimálně s nevhodnými poznámkami sexuálního charakteru od svého zaměstnavatele setkalo 33 procent lidí. S tímto jevem se na pracovišti setkalo 37 procent dotázaných žen a 26 procent mužů. Průzkumu se zúčastnilo 259 lidí.

Aktivistiky však upozorňují, že nejde jen o nevhodná slova a obtěžování. Kritizují také postoj části Čechů k sexuálnímu násilí, tedy k mnohem závažnějšímu jevu. Stelzerová podotkla, že je v Česku rozšířený názor, že si ženy za útoky mohou samy, protože se chovaly nevhodně. "Násilí je vždy nepřijatelné a může za ně ten, kdo ho páchá," zdůraznila. Uvedla, že v tuzemsku stále není dostatečná síť služeb a chybí osvěta. 

Problém sexuálního násilí však přesahuje hranice Česka, průzkum portálu VímVíc nepřímo navázal na mnohem rozsáhlejší šetření Agentury EU pro základní práva (FRA), jež se uskutečnilo v celé Evropské unii na vzorku 42 tisíc žen mezi 15 a 74 lety. 

Z něj vyplynulo, že nějaké sexuální násilí, ať už na pracovišti, v domácnosti nebo na veřejnosti, zažila každá devátá žena. Se sexuálním obtěžováním má zkušenosti 55 procent žen a pět procent se stalo obětí znásilnění. Ursula Tillová-Tentschertová z Agentury EU pro základní práva, která výsledky prezentovala, uvedla, že se však většina žen na policii neobrátí a nevyhledá ani jinou pomoc.