Pražské solidární shromáždění Pochodu žen ve Washingtonu

Placeholder

Pražské solidární shromáždění Pochodu žen ve Washingtonu

21. 1. 2017

Shromáždění s názvem LOVE TRUMPS HATE („Láska zvítězí nad nenávistí“) se uskutečnilo 21. ledna 2017 na Václavském náměstí u sochy sv. Václava.

Akce vznikla na podporu Pochodu žen ve Washingtonu (Women’s March on Washington), která je proklamací našich sdílených hodnot namířenou na politické zástupce ve Spojených státech a České republice, v Evropské unii a dalších státech.

Shromáždění představovalo krok ke sjednocení mezinárodního společenství, které usiluje o změnu zdola. Pražské shromáždění se uskutečnilo den po inauguraci nového amerického prezidenta a připojilo se tak k dalším 360 pochodům a demonstracím po celém světě, které solidarizují s Pochodem žen ve Washingtonu.

 „Současnou krizi se snažíme vnímat jako příležitost ke změně. Jako příležitost pro navázání nových partnerství a spolupráce s dalšími podobně smýšlejícími lidmi a organizacemi. Tak jako se to podařilo právě dnes. Pokusme se společně vytvářet sociálně spravedlivější společnost. Společnost, která respektuje práva všech a kde všichni, ženy i muži, mají možnost žít důstojný a spokojený život“, k sociálně spravedlivější společnosti vyzvala desítky zúčastněných ředitelka České ženské lobby Hana Stelzerová, která vystoupila jako jedna z řečnic.

Celý projev Hany Stelzerové, ředitelky ČŽL

Dobrý den,

děkujeme organizátorkám za iniciativu a jsme hrdé, že Česká ženská lobby mohla dnešní akci také podpořit.

Současný politický vývoj v Evropě i ve světě je znepokojivý. Vzestup populismu a krajní pravice, růst protiimigračních nálad, hrozba rozpadu Evropské unie, rostoucí napětí ve společnosti. Objevují se snahy o omezování lidských práv, ženská práva nevyjímaje.  Polská vláda se pokusila drastickým způsobem prosadit úplný zákaz interrupcí. Její záměr se nakonec nezdařil díky masovým protestům polských žen. Rovněž Donald Trump v průběhu kampaně oznámil, že hodlá omezit přístup k interrupcím. I v dalších evropských zemích se objevují zprávy o omezování reprodukčních práv žen.

Bylo by naivní si myslet, že nás se nic z toho netýká. Že práva, která jsme jednou vybojovali, nám budou garantována navždy.  I u nás se mezi politiky ozývají hlasy, že v dnešní době je prosazování lidských práv zbytečné. Náš možný budoucí premiér Andrej Babiš se nechal slyšet, že má v plánu zrušit post Ministra pro lidská práva. A téma rovnosti žen a mužů bude nejspíš jedním z prvních, které půjde přes palubu.

Přitom české ženy berou o pětinu nižší platy než muži; jsou mnohem více ohroženy chudobou: především matky samoživitelky a seniorky; jejich zastoupení v politice a ve vedení firem je jedno z nejnižších v Evropě; zhruba každá třetí má zkušenost s násilím a nemohou si svobodně zvolit místo a způsob porodu. Současný prezident s oblibou pronáší výroky, které nelze nazvat jinak než šovinistické. A sexismus je běžnou součástí naší reality, takže většině lidí už ani nevadí. Ke skutečné rovnosti máme pořád ještě hodně daleko.

Česká ženská lobby hájí práva všech dívek a žen v České republice. Včetně migrantek, žen z etnických menšin a žen ze znevýhodněných skupin. Sdružuje třicet organizací. Prosazuje rozmanité hodnoty a potřeby žen s ohledem na jejich kulturní, národnostní, etnickou, náboženskou, sociální a sexuální identitu.

Současnou krizi se snažíme vnímat jako příležitost ke změně. Jako příležitost pro navázání nových partnerství a spolupráce s dalšími podobně smýšlejícími lidmi a organizacemi. Tak jako se to podařilo právě dnes. Pokusme se společně vytvářet sociálně spravedlivější společnost. Společnost, která respektuje práva všech a kde všichni, ženy i muži, mají možnost žít důstojný a spokojený život.

Hana Stelzerová

Ředitelka České ženské lobby

Kontakt: hana.stelzerova@czlobby.cz, +420 725 820 266

Pražské solidární shromáždění Pochodu žen ve Washingtonu

21. 1. 2017

Shromáždění s názvem LOVE TRUMPS HATE („Láska zvítězí nad nenávistí“) se uskutečnilo 21. ledna 2017 na Václavském náměstí u sochy sv. Václava.