Kontinuální láskyplná podpora těhotných a rodících žen

Placeholder

Kontinuální láskyplná podpora těhotných a rodících žen

2. 5. 2015

Od nepaměti se ženy vzájemně v těhotenství, při porodu a v péči o děti podporovaly. Odbornicemi na zdravotní porodní péči byly a jsou porodní babičky, dnešní porodní asistentky. Kromě porodní babičky u porodu však často bývaly i další pomocnice – příbuzné rodičky, kamarádky, sousedky. Na tuto tradici navazují dnešní duly.

Novodobé duly začaly působit v 70. letech 20. století v Severní Americe v době počátků humanizace porodnictví. Svobodomyslné ženy chtěly zpět své porody, o něž se cítily okradeny stále více technicistním nemocničním porodnictvím. Přály si, aby je u porodu doprovázeli nejen jejich muži, otcové dětí, ale také blízké ženy, u nichž nacházely podporu ve vzájemné ženské sounáležitosti. V České republice duly začaly působit na začátku nového tisíciletí.

Kdo je dula a jak vám může pomoct?

Dula je vyškolená průvodkyně těhotenstvím, porodem a počátkem mateřství. Prošla speciálním vzděláváním pro duly a je m.j. obeznámena s porodním procesem a úlevovými prostředky. V době těhotenství dula budoucím rodičům pomáhá s přípravou na porod a rodičovství, mají-li zájem, pomůže jim při sestavování porodního přání či plánu. Úlohou duly při jakémkoli způsobu porodu je trpělivě provázet ženu, příp. i jejího partnera, je-li přítomen. Také v šestinedělí dula poskytuje informace a podporu, může ženě pomoct s kojením, předat zkušenosti s péčí o miminko. Dula si klade za cíl podporovat ženu v jejích mateřských kompetencích a blízkém kontaktu s miminkem, přeje si, aby její klientka pocítila, že jak porod tak mateřství dobře zvládne.

Práce duly se řadí mezi pomáhající nezdravotnické profese. Duly specifickým způsobem doplňují práci porodních asistentek, lékařů a zdravotních sester. Profesionální duly organizované v příslušné asociaci při práci vycházejí z výsledků vědeckých studií, zpracovaných např. Světovou zdravotnickou organizací nebo Mezinárodní organizací za porodní služby pro matku a dítě (IMBCO). Zároveň respektují individuální potřeby a přání klientky, podporují její volbu. Jsou vázány profesním etickým kodexem.

O přínosu podpory dulou u porodu byla provedena celá řada zahraničních výzkumů. Z rozsáhlé metaanalýzy z r. 2013 vyplývá, že ve srovnání se ženami, které neměly nepřetržitou podporu u porodu, ženy podporované osobou, která měla na starost pouze podporu a zároveň nepatřila do blízkého okruhu rodičky, vykazovaly

o 28 % menší pravděpodobnost císařského řezu, o 31 % menší pravděpodobnost urychlení porodu pomocí oxytocinu, o 9 % menší pravděpodobnost užití léků proti bolesti, o 34 % menší pravděpodobnost, že budou porod hodnotit negativně. Na závěr autorky a autoři metaanalýzy konstatovali, že každé ženě by se během porodu mělo dostat nepřerušované podpory.

Podporobnosti o své práci a další užitečné informace vám rády osobně sdělí duly České asociace dul a o.s. České duly na Festivalu o těhotenství, porodu a rodičovství v pražském Kině Perštýn každé odpoledne od pondělí 18. května do soboty 23. května 2015 v „poradně duly“.

Ve středu 20. května 2015 od 20 hodin vás do Kina Perštýn zveme na promítání filmu Dula!, po němž bude následovat beseda s dulami České asociace dul.

Celý program je na www.respektkporodu.cz
 

O dulách si více můžete přečíst zde:

http://www.porody.net/2012/11/26/dula-anebo-partner-u-porodu/

http://www.porody.net/2012/07/24/jak-pracuji-duly-v-cr/

Seznam dul najdete zde:

Česká asociace dul www.duly.cz

České duly www.mojedula.cz

Vlasta Jirásková, www.porody.net