Esoterická sekta kolem gurua Járy, který „odháčkovával“ ženy, pořádá akci pod záštitou OSN. Feministky odmítly přijít

Placeholder

Esoterická sekta kolem gurua Járy, který „odháčkovával“ ženy, pořádá akci pod záštitou OSN. Feministky odmítly přijít

3. 10. 2017

Takzvaného „Guru Járu“ neboli Jaroslava Dobeše zlínský soud před dvěma lety odsoudil na deset let za znásilňování žen, olomoucký vrchní soud rozsudek ale zrušil a vrátil případ k projednání. Dobeš byl stíhán jako uprchlý. V květnu 2015 ho zadržela policie na Filipínách, od té doby je tam ve vazbě. Filipíny a ČR nemají smlouvu o vydávání.

Autor LUŠ, ČTK pro info.cz, 3. října 2017

„Jako organizace bránící ženská práva se neúčastníme národního kulatého stolu Univerzálního periodického přezkumu v ČR dne 4. října 2017, protože organizátorem této akce je kontroverzní náboženské uskupení Cesta Guru Járy,“ uvedla Stelzerová. Lobby zastřešuje 32 organizací na ochranu lidských práv, rodin a žen.

Dobeš založil esoterickou školu Poetrie. Se svou spolupracovnicí čelí obvinění ze znásilnění. Podle obžaloby „Guru Jára“ ženy a dívky na seminářích „odháčkovával“. Tvrdil, že jejich problémy způsobují háčky, které v nich zanechali dřívější partneři. Při sexu pak tyto háčky uvolňoval. Klientky netušily, jak metoda vypadá. Obžaloba popsala osm případů v letech 2004 až 2007.

„Ochrana práv jednotlivců je pro nás prioritou. Svoboda náboženského vyznání musí být zachována za podmínek, že učení nebo činnost církve či náboženské společnosti nesleduje porušení práva nebo dosažení cíle nezákonným způsobem, zejména podporou násilí či závažným narušováním veřejné mravnosti, veřejného pořádku nebo veřejného zdraví,“ uvedla lobby. Vyzvala „všechny dotčené“, aby přispěli ke spravedlivému procesu.

Společnost Cesta Guru Járy na svém webu uvádí, že českou akci před přezkumem organizuje pod záštitou OSN. Píše, že české úřady „Guru Járu“ pronásledují. Stěžuje si také na právě vysílaný televizní seriál ze soudního prostředí, jehož jeden díl popisoval případ znásilnění žen, kdy byl pachatelem guru. Podle organizace se pořad nezakládá na faktech, ale na pomluvách.

Česko univerzální periodický přezkum podstoupí letos v listopadu. Je to procedura, která se zaměřuje na hodnocení stavu lidských práv v členských státech OSN. Přezkoumání dělají ostatní země a nevládní organizace vždy po zhruba 4,5 roku. Mechanismus byl zaveden v roce 2006. ČR posouzením prošlo v letech 2008 a 2012. Podle ministerstva zahraničí Česko patří při hodnocení jiných států k nejaktivnějším zemím, které navrhují nejvíc doporučení ke zlepšení. Ta ale nejsou závazná.

Podle nevládních organizací česká vláda dostala po posledním přezkumu v roce 2012 celkem 136 doporučení, přijala jich 129. Kabinet vypracoval svou zprávu pro OSN o plnění. Svá stanoviska zaslaly i organizace. Výhrady měly hlavně k naplňování práv žen. Stěžovaly si například na pravidla porodní péče i na to, že neoprávněně sterilizované ženy dosud nedostaly odškodnění.

Článek naleznete zde.

A na anglickém serveru tady

 

OSN se na svých webových stránkách k celé akci vyjádřila následovně:

"V souvislosti s plánovaným kulatým stolem k přezkumu stavu lidských práv – „Round Table Pre-session Universal Periodic Review (UPR)“ – který se má uskutečnit 4. října 2017 v hotelu Vienna House Diplomat v Praze upozorňujeme, že se nejedná o akci organizovanou Organizací spojených národů nebo pod její záštitou a že použití loga OSN a Rady OSN pro lidská práva na této akci nebylo schváleno Organizací spojených národů."