„Tancem proti násilí“ se přidáváme k celosvětové kampani One Billion Rising

„Tancem proti násilí“ se přidáváme k celosvětové kampani One Billion Rising

14. 2. 2017

Na Valentýna, 14. února 2017, se uskutečnil happening Tancem proti násilí na Palackého náměstí v Praze. Cílem akce bylo vyjádřit solidaritu ženám, které zažily násilí, nebo jsou jím ohroženy. Tváří letošní akce byla známá cvičitelka Hanka Kynychová, která vedla shromážděné lidi při tanci podle vlastní choreografie s prvky mezinárodního tance „Break the Chain“.

Tancem proti násilí jsme se připojili k celosvětové kampani One Billion Rising, která je největší událostí upozorňující na násilí na ženách. Každým rokem na Valentýna tančí milióny lidí po celém světě, aby upozornily na ohromující statistiku, podle které každá třetí žena na této planetě ve svém životě čelí nějakému druhu násilí ze strany mužů. Česká ženská lobby se k celosvětové kampani One Billion Rising připojila již po páté.

Rovněž situace v České republice je alarmující. Výsledky výzkumů prováděných mezivládními organizacemi a agenturami EU se shodují v jednom: v průměru každá třetí žena se za svůj život s násilím setká, každá desátá je obětí znásilnění. Česká republika na tom není o nic lépe. Násilí páchané na ženách je vážným porušením lidských práv a je příčinou i důsledkem nerovnosti žen a mužů. Zdaleka se netýká jen domácího násilí. Násilí na ženách je rozšířeno ve všech členských státech Rady Evropy i za jejich hranicemi do té míry, že se hovoří o epidemii. „Z výzkumu veřejného mínění, který realizovala loni Amnesty International, vyplynulo znepokojivé zjištění: významná část české společnosti si myslí, že žena je za znásilnění za určitých okolností spoluzodpovědná. A takovéto vnímání je třeba změnit,“ říká ředitelka České ženské lobby Hana Stelzerová.

Do tanečního happeningu se zapojilo cca 100 lidí, ženy i muži, kteří vyjádřili svou přítomností a tancem solidaritu přeživším obětem násilí a upozornili společně s námi na vážnost tohoto problému. Atmosféra na náměstí byla úžasná a přispěla k tomu rovněž Hanka Kynychová, která dokázala roztančit dav přítomných lidí.

One Billion Rising 2017

15. 2. 2017

Na Valentýna, 14. února 2017, se uskutečnil happening Tancem proti násilí na Palackého náměstí v Praze.

Cílem akce je vyjádřit solidaritu ženám, které zažily násilí, nebo jsou jím ohroženy. Tváří letošní akce byla známá cvičitelka Hanka Kynychová, která vedla shromážděné lidi při tanci podle vlastní choreografie s prvky mezinárodního tance „Break the Chain“. Tancem proti násilí se připojujeme k celosvětové kampani One Billion Rising, která je největší událostí upozorňující na násilí na ženách. Každým rokem na Valentýna tančí milióny lidí po celém světě, aby upozornily na ohromující statistiku, podle které každá třetí žena na této planetě ve svém životě čelí nějakému druhu násilí ze strany mužů.

Česká ženská lobby se k celosvětové kampani One Billion Rising připojuje již po páté.