Pražská premiéra slovenského dokumentárního filmu Medzi nami

Pražská premiéra slovenského dokumentárního filmu Medzi nami

15. 1. 2018

Česká ženská lobby uspořádala v pondělí 15. ledna 2018 pražskou premiéru slovenského dokumentárního filmu režisérky Zuzany Límové Medzi nami / Before I Met you. Promítání mrazivého dokumentu, který nahlíží prostřednictvím příběhů tří žen do fungování velké bratislavské porodnice, se konalo od 20.30 hodin v pražském kině Aero. Snímek proběhl ve slovenském znění s anglickými titulky.

Film představil stav slovenských porodnic a vzbudil spoustu emocí a otázek k tématu porodnictví, aktuálních i u nás. Po promítnutí filmu následovala diskuze s autorkou filmu Zuzanou Límovou.

„Film Medzi nami / Before I met You zobrazuje realitu institucionální porodní péče ve většině totalitních a posttotalitních společnostech, péče bez možnosti volby. Je skvělým, byť mrazivým příspěvkem do aktuální diskuze vedoucí k informované a svobodné volbě porodní péče,“ uvedla k filmu Ivana Antalová z České ženské lobby. Dokument zobrazuje snahu žen udržet si vlastní důstojnost a svědectví těch, které v sobě našly odvahu promluvit. Situaci dokreslují záběry ze všedních dnů ve státní porodnici Univerzitní nemocnice v Bratislavě a rozhovory s personálem.

„Dodnes dostáváme množství zpráv od žen, ale i mužů, kteří se v nemocnicích setkali s nerespektujícím přístupem nebo s násilím. Některé porody skončily skutečně tragicky, celoživotními následky, ale i smrtí matky či děťátka. Jsme rádi, že jsme našim filmem pomohli vytvořit prostor ke sdílení příběhů, s kterými se rodiče dodnes vyrovnávali sami. Nepřestává nás udivovat síla žen a jejich schopnost přežít. Věříme, že jejich hlasy budou konečně vyslyšeny a kompetentní osoby přijmou potřebná opatření, aby se takové případy nemusely opakovat,” uvádí nezávislá novinářka a filmařka Zuzana Límová, která dokumentem úspěšně absolvovala ZeLIG - School for Documentary, Television and New Media v italské Bolzaně, na které přednáší prestižní filmaři z celého světa.

Více informací k filmu Medzi nami naleznete ZDE.

Tiskovou zprávu k pražské premiéře filmu si můžete přečíst ZDE.