Petice za okamžité propuštění íránské právničky Nasrín Sotudíové

Petice za okamžité propuštění íránské právničky Nasrín Sotudíové

18. 3. 2019

Nasrín Sotudíová, íránská právnička zasazující se o zrušení trestu smrti v Íránu a bojovnice za ženská práva, byla odsouzena k 33letému trestu ve vězení a 148 ranám bičem. Trest byl Sotudíové udělen za její právnickou činnost v oblasti práv žen a snahou o změnu zákona proti povinnému zahalování.

Spolu s Amnesty International se Česká ženská lobby účastnila happeningu za její okamžité propuštění. Na setkání na podporu íránské právničky v Praze před íránské velvyslanectví dorazila skupina asi 20ti lidí. Ti předali ambasádě petici o 6 000 podpisech, aby upozornili na nepřiměřenost a nesmyslnost trestu Nasrín Sotudíové. Podle Amnesty International jde o nejvyšší trest za poslední roky, který byl udělen obránkyni lidských práv. Hana Stezlerová, ředitelka České ženské lobby, se vyjádřila ke 148 ranám bičem jako k nelidskému činu. „Je to v podstatě trest smrti. Žádná žena nemůže tolik ran vydržet.“

Podpisy, které byly odevzdány do schránky íránské ambasády, budou připojeny ke 300.000 podpisům, sesbíraným po celém světě. 

 

 

Happening za propuštění Nasrín Sotudíové

18. 3. 2019

Fotografie pořídila Amnesty International ČR.