Odmítněte násilí na ženách a dívkách, podpořte One Billion Rising!

Odmítněte násilí na ženách a dívkách, podpořte One Billion Rising!

14. 2. 2013

Dne 14. února 2013 od 17:00 proběhlo v Praze na schodech Národního muzea symbolické povstání – veřejné odmítnutí násilí na ženách a dívkách. Pořádající organizace se tak přidávaly k celosvětovému hnutí „One Billion Rising“, které vyzývá miliardu žen a všech, kdo je respektují, aby vyšli do ulic, tancovali, povstali a požadovali ukončení násilí na ženách.
 
Každá třetí žena na naší planetě zažije během svého života znásilnění či zmlácení. Hnutí „One Billion Rising“ považuje tento stav za nepřijatelný, snaží se proto upozornit na závažnost a rozsah násilí na ženách. Na svátek sv. Valentýna proto ve 168 zemích od Afghánistánu po Zimbabwe povstanou miliony lidí a vyjádří tak svůj nesouhlas. Tuto iniciativu podporuje přes 13.000 významných organizací (např. Amnesty International USA, International Rescue Committee, NOW), celebrit (Robert Redford, Jane Fonda, Yoko Ono) i významných osobností včetně Dalajlamy. V České republice akci organizuje Česká ženská lobby ve spolupráci s Gail Whitmore (Ozvi se!/HollaBack! Czech and V-Day Prague International Voice) a Lindsay Stewart.

"Hnutí One Billion Rising stojí o podporu všech, kterým není násilí na ženách lhostejné. Můžete jednoduše pomoci myšlenku šířit na Facebooku. Stačí vytvořit ceduli s nápisem, že odmítáte násilí na ženách, povstat na nějaké vyvýšené místo, vyfotit se a fotku umístit na facebookový profil One Billion Rising - Prague," vysvětluje jedna z organizátorek, předsedkyně České ženské lobby, Jana Smiggels Kavková.