Francouzský institut v Praze a Česká ženská lobby uspořádali celý den věnovaný aktuální společenské debatě – otázce rovnoprávnosti žen a mužů a tématu feminismu. Na tomto setkání, nazvaném Tváří v tvář přítomnosti: noc myšlenek - Být či nebýt dnes feminist(k)ou?, proběhly debaty, rozhovory, filmová projekce.
Tématem společné celodenní akce byl feminismus a jeho postavení v dnešní společnosti a veřejné debatě. Co to znamená, když o sobě dnes někdo řekne, že je feminist(k)a? Jaké politické, společenské, ekonomické a kulturní otázky si dnes feminismus klade? Jakou roli v renesanci feminismu sehrávají sociální sítě? Představuje třeba #MeToo virální fenomén nebo se jedná o společensko-feministické hnutí 21. století?
Na tyto otázky odpovídali v rámci panelových diskuzí, přednášek a otevřených debat Kamil Fila, novinář a „Genderman 2018“ (cena Open Society), Camille Froidevaux-Metterie, filozofka, Pavel Houdek, právník, expert na sebeobranu, Silvie Lauder, moderátorka a novinářka, působící v časopisu Respekt, Dana Musilová, historička, Réjane Sénac, politoložka, Tomáš Pavlas, člen výboru Genderové expertní komory ČR, Abnousse Shalmani, francouzská spisovatelka iránského původu, Jana Smiggels Kavková, aktivistka, bývalá ředitelka Fóra 50% a Elena Gorolová, sociální pracovnice, která dlouhodobě bojuje za práva nuceně sterilizovaných žen a kterou BBC loni zařadilo mezi 100 nejvíce inspirativních žen světa.
Společně tak představili a diskutovali francouzský a český úhel pohledu na současný feminismus: jeho možnosti, cíle, vize, podoby, pozice ve veřejné debatě.