Dne 21. června 2018 se tým České ženské lobby zúčastnil mezinárodní konference Jak na rovnost, kterou pořádal Odbor rovnosti žen a mužů Úřadu vlády v pražském How2base. Diskutovaly se zde cíle Vládní strategie pro rovnost žen a mužů v ČR na léta 2014 – 2020 a hlavní překážky v jejich naplňování a hledaly se odpovědi na otázky, proč střední Evropa v genderové rovnosti zaostává za zbytkem Evropy, jaké jsou příklady dobré praxe ze zahraničí, jak je to s ne/rovností na trhu práce a jak zapojit muže v prosazování genderové rovnosti.
Na konferenci vystoupilo mnoho zajímavých hostů a hostek a mezi vystupujícími nechyběla ani ředitelka České ženské lobby Hana Stelzerová a předsedkyně České ženské lobby Jana Smiggels Kavková.
Příspěvek Hany Stelzerové zazněl v panelu, který se věnoval reflexi Vládní strategie pro rovnost žen a mužů v České republice na léta 2014 – 2020 a ředitelka České ženské lobby v něm tematizovala jak pozitiva, kterých Česká republika v rámci naplňování rovnosti žen a mužů dosáhla, tak největší ohrožení, která v současné době v této oblasti vnímáme (novela zákona MŠ a neudržitelné financování dětských skupin, Ratifikace Istanbulské úmluvy a desinformační kampaň, úmyslné zpochybňování legitimity NNO a neudržitelné financování NNO).
Jana Smiggels Kavková, předsedkyně České ženské lobby, pak odpovídala na otázky v panelové diskuzi na téma Genderová rovnost jako výzva pro střední Evropu, kde se diskutující zamýšleli nad pozicí zemí střední Evropy v oblasti rovnosti mužů a žen.
Ve třetí části dopoledního programu následovala diskuze na téma příkladů dobré praxe ze zahraničí. Se svými inspirativními příspěvky vystoupili Hilda Rømer Christensen z Kodaňské univerzity, Barbara C. Richardson, velvyslankyně Kanady v České republice, Alexander Grubmayr, velvyslanec Rakouské republiky v České republice, Fatim Diarra ze Zastupitelstva města Helsinky (Finsko) a Sylvia Porubänová z Inštitútu pre výskum práce a rodiny (Slovensko).
Odpolední část konference se nesla v duchu interaktivních seminářů, kde vystoupili i zástupce a zástupkyně z řad členských organizací České ženské lobby. V panelu věnovaném ne/rovnosti na trhu práce zazněl vedle dalších poutavých příspěvků například příspěvek Evy Čech Valentové z organizace Sdružení pro integraci a migraci, která představila problematiku nerovností na trhu práce u specifické skupiny znevýhodněných žen - migrantek.
V závěrečném semináři k zapojování mužů do prosazování rovnosti pak spolu s dalšími diskutujícími vystoupili Tomáš Pavlas z Otevřené společnosti se svou prezentací na téma Muži a rovnost žen a mužů, Johana Nejedlová z organizace Konsent, která se věnuje prevenci sexuálního násilí a Kristýna Pešáková z Nesehnutí. Ta připomněla, že patriarcháhlní uspořádání společnosti s sebou nese jisté nevýhody i pro muže, a proto bychom téma genderové rovnosti měli komunikovat jako něco, co přinese výhody nám všem, ženám i mužům.
Videa z konference Jak na rovnost naleznete YouTube kanálu Odboru rovnosti žen a mužů a další fotografie z akce zde.
Prezentaci k příspěvku Hany Stelzerové, ředitelky České ženské lobby si můžete prohlédnout na tomto odkaze.