Feministická konference v Brně

Feministická konference v Brně

22. 9. 2018

O víkendu 21. – 23. září se v prostorách v kulturního centra Sibiř v  Brně konala Feministická konference, kterou organizovala neformální skupina SdruŽeny. Na konferenci se během třídenního programu představilo mnoho hostů a hostek a kromě zajímavých diskuzí ji doprovázely i přednášky, videoprojekce, workshopy nebo koncerty. Části sobotního programu konference se zúčastnila i zástupkyně České ženské lobby Kristýna Bernatová.

Sobotní program uvedla svou přednáškou Iva Šmídová z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Po ní následovala inspirativní diskuze na téma Ženy a práce, která přinesla otázku, zda emancipace pracovní síly ženy znamená pro ženu skutečnou emancipaci.

V dalším bloku proběhla panelová debata s názvem Sexualizované násilí, která se dotkla témat MeToo, sexualizovaného násilí v institucích (především v církvi) a obtěžování ve veřejném prostoru. Na debatu navázal workshop Jasmíny Houdek, ve kterém instruktorka sebeobrany ukázala, jak se bránit proti sexuálnímu obtěžování na ulici.

 

 

Další důležité téma přinesla panelová diskuze na téma ženy a chudoba, která upozornila na to, že chudoba není jen otázkou peněz, ale je úzce spojena s řadou dalších problémů, jako je například nedostatek volby či otázka bezpečnosti ve veřejném prostoru. Poslední téma sobotní části konference bylo představeno Kateřinou Falk a týkalo se postavení žen ve vědě a technice.

Večer vyvrcholil vyhlášením Cen Františky Plamínkové Feministka 2018 a Prasák 2018. Feministkou 2018 se stala novinářka Silvie Lauder, v kategorii kolektiv zvítězily autorky pořadu Branky Body Kokoti a anticenu Prasák 2018 si vysloužil Václav Klaus ml.

Děkujeme skupině SdruŽeny za jejich iniciativu a uspořádání feministické osvěty ve formě konference a těšíme se na jejich další akce zaměřené na práva žen.

Záznamy z konference naleznete zde.