Seznam akcí a událostí k Mezinárodnímu dni žen

Pozvánky

Seznam akcí a událostí k Mezinárodnímu dni žen

8. 3. 2021

K Mezinárodnímu dni žen 8. března Česká ženská lobby i členské organizace pořádají různé aktivity a přednášky. Zde najdete jejich soupis.

1. Wikipedie:WikiGap 2021 ( organizátoři: Wikipedia & Česká ženská lobby)

Na české Wikipedii je pětkrát více článků o mužích než o ženách. Mnoho důležitých, zajímavých a významných žen zůstává nedoceněných, skrytých. Opravdová změna může přijít pouze odzdola, pojďme k ní společně přispět!

Kdy: od 16 do 19 hodin, 8. 3. 2021

Kde: ZOOM

Podmínka účasti: vybrat si téma ke zpracování a vyplnit přihlášku 
Jak to bude probíhat: Po společném úvodním slově se rozdělíme do několika samostatných místností. Ti, co nebudou potřebovat asistenci, se odeberou do tzv. „pracovny“, klidnější místnosti, kde budou samostatně editovat. Pro nováčky bude k dispozici několik lektorek a lektorů, kteří společně vytvoří malé skupinky a budou pracovat v samostatných místnostech, aby měl každý dostatek prostoru pro dotazy a vedení. Na závěr se společně setkáme v hlavní místnosti a projdeme si výsledky své práce. Kdo bude chtít pokračovat v „maratonu“ i po sedmé hodině, bude mít možnost zůstat.

Více na facebookové události.

2. Online piknik k MDŽ (koalice Neviditelná síla: Sdružení pro integraci a migraci (SIMI), Slovo 21/Manushe, Česká ženská lobby)

Na tomto neformálním setkání si společně budeme povídat o tom, co nového nám pandemie přinesla, jak vplývá na naši duševní pohodu a jak si ji přivodit.
Kde: platforma ZOOM

Kdy: 18:00 hodin, 8. března

Registrujte se zde: https://forms.gle/2aGfztrMi1JduQyU7, účastníci obdrží e-mail s heslem pro přihlášení na Zoom.
Více na facebookové události
Akci podpořilo Britské velvyslanectví v ČR
 

3.MDŽ 2021: ze šuplíku na veřejnost – autorská čtení ( organizátor: Gender studies, o.p.s.)

Autorské čtení známých i neznámých autorek a autorů - Pozvání přijali například umělkyně a performerka Káča Olivová, básník a překladatel Jan Škrob, básnířka a teoložka Magdalena Šipka, básnířka, redaktorka a literární kritička Olga Stehlíková nebo básnířka a literární vědkyně Zuzana Husárová.

Kdy: 9:00—20:00, 8. 3. 2021
Kde: online, YouTube kanál Gender Studies

4. Konference Change is a Chance ( organizátor: Avon)

Avon organizuje konferenci inspirovanou ženami CHANGE IS A CHANCE, kterou moderuje Adela Vinczeová (Banášová). Konference má čtyři bloky: Hlasy žen, Ženy v byznysu, Genderové stereotypy, Změna je šance.

Kdy: 10:00 - 16:00, 8. března

kde: konference bude živě streamovaná na facbooku AVON

 

5. Online discussion: Women as Agents of Change in the Climate Crisis and Energy Transition

(Organizátoři: Britské velvyslanectví v Praze, Velvyslanectví Kanady v České republice a Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) )

 V oboru klimatologie mají vědci a vědkyně jasno – do roku 2050 se musíme stát klimaticky neutrální, abychom předešli devastujícím a trvalým dopadům klimatických změn. Klimatická konference Spojených národů (COP26), která se uskuteční letos v listopadu ve skotském Glasgow, představuje další příležitost poukázat na nutnost a způsoby k cestě za klimaticky neutrální ekonomikou. 

V diskusi promluví Lucy Hughes (zástupkyně velvyslance na Britském velvyslanectví v Praze), Kim Cowan (radní na oddělení pro politické a ekonomické vztahy a veřejnou diplomacii na Velvyslanectví Kanady v České republice), a Pavla Vidanová (radní na oddělení politiky a strategie Ministerstva životního prostředí České republiky)

Kde: facebook AMO, v angličtině

Kdy: 16:00, 8. března

6. Domácí násilí: Jak může pomoci zaměstnavatel ( Organizátoři: ROSA, AVON, IKEA, Nadace Vodafone ČR)

Zveme vás na debatu o domácím násilí. Proč by se o téma měly zajímat firmy a jak domácí násilí ovlivňuje výkon a vztahy na pracovišti.
O své zkušenosti se podělí Vodafone, IKEA i AVON.
Kde: vysílání na facebooku

Kdy: 16:00, 8. března

Více na facebookové události.

7. Sbírka pro OPU a její klientky na hygienické potřeby  (Organizace pro pomoc uprchlíkům)

Jelikož se nám Mezinárodní den žen blíží, organizace OPU pořádá sbírku hygienických potřeb a oblečení, které rozdají mezi své klientky.  Některé z nich si z finančních důvodů hygienické pomůcky nemůžou dovolit a stydí se o ně požádat. Tímto způsobem můžete pomoct ženám a dívkám, s nimiž je organizace OPU v kontaktu.
Pandemická situace nedovoluje, uspořádat sbírku, aby lidé mohli věci nosit, a proto vytvořili finační sbírku.

Přispět můžete zde: www.darujme.cz/projekt/570