Regina Mühlhäuser: Sexuální násilí během druhé světové války

Pozvánky

Regina Mühlhäuser: Sexuální násilí během druhé světové války

29. 3. 2019

Akty sexuálního násilí páchaly jak útočící armády Osy, zejména Německa a Japonska, tak spojenecké síly, lokální ozbrojenci nebo civilisté v okupovaných zemích. Význam a důsledky tohoto násilí se nicméně lišily. Konkrétní situace a jejich dynamika určovaly, jak byla znásilnění vnímána a jestli byla považována za zločin (a nikoliv pouze třeba za omluvitelný přestupek).

Regina Mühlhäuser se ve své přednášce pokusí zodpovědět otázku, jak můžeme zkoumat a porozumět sexuálnímu násilí, které se událo během druhé světové války. Abychom pochopili tyto 80 let staré události, musíme podle čelní odbornice na sexuální násilí rozplést rozličné významy těchto aktů svázané s násilím a sexualitou.

Přednáška Dr. Reginy Mühlhäuser (Hamburger Institut für Sozialforschung) se uskuteční v rámci workshopu Incorporating Sexual Violence into Czech WWII history and Its Aftermath.

Přednášku uvedou organizátoři celodenního workshopu Dr. Anna Hájková z University of Warwick a Dr. Jaromír Mrňka z Ústavu pro studium totalitních režimů.

Akci pořádá pořádá Ústav pro studium totalitních režimů a Filozofická fakulta Univerzity Karlovy. Proběhne v anglickém jazyce bez tlumočení. Více informací k přednášce ZDE.

 

Dr. Regina Mühlhäuser je stálou vědeckou pracovnicí Hamburského ústavu pro sociální výzkum (Hamburger Institut für Sozialforschung). Jako přední odbornice na problematiku sexuálního násilí je spoluzakladatelkou mezinárodní výzkumné organizace “Sexuální násilí v ozbrojených konfliktech” a koordinátorkou její pracovní skupiny “Válka a gender” sídlící v Hamburku.

Studovala historii, koreanistiku a moderní německou literaturu. Zaměřuje se zejména na dějiny 20. století. Pracovala mj. také v Památníku koncentračního tábora v Neuengamme. Její kniha Dobývání, Akty sexuálního násilí a intimní vztahy německých vojáků v Sovětském svazu 1941–1945 (2010) byla přeložena do japonštiny a v brzké době má následovat její anglický překlad.