8. březen: 30 let poté

Pozvánky

8. březen: 30 let poté

6. 3. 2020

Dvoudenní setkání plné sdílení zkušeností z prosazování ženských a genderových otázek od pádu železné opony po dnešní dny, a to nejen v kontextu České republiky.

Přijďte na akci pořádanou naší členskou organizací Gender Studies do coworkingového centra Pracovna & Laskafe na Žižkově. Během dvou dnů se v rámci oslav MDŽ můžete těšit na debaty a workshopy na téma genderové rovnosti.  

Rámcový program:

PÁTEK, 6. 3. 2020
16:00 – 18:00 hod. Mezinárodní panelová diskuze MDŽ a feminismus: proč (ne)máme co slavit. Moderuje Helena Skálová, ředitelka Gender Studies. Účastnice debaty: Michaela Marksová – Tominová, Marina Grasse (OWEN Berlín), zástupkyně feministické scény z Polska.

SOBOTA 7. 3. 2020
10:00 – 13:00 hod. Feminismus 30 let od svobodných voleb, čtyři paralelní workshopy:

  1. Zakládání ženských organizací v 90. letech. Jaká byla motivace, jaká témata dominovala v 90. letech? Účastnicemi budou zakladatelky Gender Studies. Moderuje Helena Skálová.
  2. Hlasy ženám, ženy ve veřejném prostoru. Proč jsou ženy ve veřejných debatách v ČR zastoupeny minimálně? Proč ženy svou účast odmítají? Jsme schopni/y definovat strategie, které fungují, aby byly ženy a ženská témata více slyšet? Moderuje Johana Jonáková.
  3. Různé cesty, stejné cíle: Jdeme stejným směrem, spojuje nás stejný cíl? Proč kdo volí konkrétní metodu, v čem jsou její výhody a úskalí? Zajímá nás nejen forma, ale i obsah. Moderuje Markéta Štěpánová.
  4. Collective impact: how can the different actors promoting gender equality cooperate together? We want to share our experience of successful changes or achievements which involved cooperation between diverse actors. Moderation Jana Smiggels Kavková (bude tlumočeno).

13:00 – 14:00 hod. oběd, sdílení závěrů z jednotlivých workshopů
14:00 – 16:00 hod. World café. Co nás feministky pálí? Aktuální genderová témata, která účastnice a účastníci vyberou v průběhu dne. Moderuje Klára Čmolíková Cozlová.
16:30 – 18:00 hod. debriefing, sdílení u vína.

NEDELE 8. 3. 2020
V neděli 8. 3., bude akce zakončena procházkou Prahou po stopách boje za volební právo žen. Centrem Prahy provede politoložka Jitka Gelnarová u příležitosti 100 let od voleb, ve kterých v Československu poprvé volily dle všeobecného hlasovacího práva ženy.
Místo setkání: historická tramvaj na Václavském náměstí, těsně nad ulicí Vodičkova.

 

Podrobný program najdete na Facebookové události akce.

Kapacity jsou omezeny, účast bude možná na základě elektronické registrace.

 

Soubory ke stažení: