Evropská občanská iniciativa My Voice, My Choice, usilující o zajištění přístupu k bezpečným a dostupným interrupcím v celé EU, překročila milník 1,2 milionu podpisů. V České republice dnes národní část podpisů převzal z rukou organizací Česká ženská lobby, A.S.A.P., Konsent a dobrovolníků a dobrovolnic iniciativy My Voice, my choice ministr vnitra Vít Rakušan. Iniciativa reaguje především na to, že v EU nemá přístup k bezpečným interrupcím 20 milionů žen.
„Česká republika patří mezi země, kde právo na bezpečné a legální interrupce naštěstí existuje a má také silnou podporu veřejnosti. Naprostá většina lidí u nás souhlasí s tím, že žena má mít možnost rozhodovat o svém mateřství. Věřím, že tahle iniciativa více než milionu Evropanů a Evropanek přispěje k racionální diskuzi o tomhle tématu i v těch zemích, které právo žen na bezpečnou interrupci zatím omezují, a pomůže těm ženám, které k ní nemají přístup ze socioekonomických důvodů,“ uvedl při převzetí podpisů ministr vnitra Vít Rakušan.
Iniciativa, kterou podpořilo více než 300 neziskových organizací napříč Evropou, překročila potřebné prahy v 15 členských státech EU, což je více než dvojnásobek požadovaného minima pro další legislativní postup. Největší počet podpisů pochází z Francie (199 487), následované Německem (186 568) a Itálií (155 034). Česko přidává 12 831 podpisů.
„My Voice, My Choice je hlasem milionu lidí, kteří odmítají, aby ženy musely kvůli péči o své zdraví cestovat přes hranice, čelit právním nebo finančním bariérám, nebo dokonce riskovat život. Dnes jsme tento signál předali i českým politikům,“ uvedla Diana Soták Gregorová, ředitelka České ženské lobby.
Podle analýzy Exporting Abortion musí každý rok více než 5 000 žen v Evropě cestovat za interrupcí do zahraničí, protože jim domácí legislativa nebo omezená dostupnost péče neumožňuje zákrok absolvovat ve vlastní zemi. Důvodem jsou nejen právní překážky, ale i nedostatek zdravotnických zařízení, stigma a finanční bariéry.
„Náš výzkum navíc potvrdil, že v České republice je pouze 47 % dotázaných zdravotnických zařízení ochotno provést interrupci občance EU bez trvalého pobytu,“ vysvětluje Klára Hlavačková z iniciativy Abortion Support Alliance Prague. „Výklad Ministerstva zdravotnictví je přitom takový, že k této zdravotní péči by měly mít přístup všechny občanky EU. To ukazuje, že i zde existují překážky v dostupnosti péče, která by měla být univerzální,“ dodává Hlavačková.
Občanská iniciativa nyní míří k Evropské komisi, která bude muset na základě nasbíraných podpisů reagovat. Signatáři požadují, aby vznikl finanční rámec pro podporu dostupných interrupcí napříč Unií.
Fotografie ze setkání s ministrem Rakušanem ke stažení zde.
Tisková zpráva.