Skip to main content

O nás

Jsme síť organizací, která hájí práva žen v České republice. Zastřešujeme 36 organizací, které pomáhají ženám a působí v oblasti genderové rovnosti.

Od roku 2008 hrajeme aktivní roli v oblasti lidských práv a ovlivňujeme zákony tak, aby se ženám žilo lépe. Vnášíme do veřejného prostoru odborný pohled na genderovou problematiku a vytváříme prostor pro spolupráci organizací. Prosazujeme rovnost žen a mužů a posilujeme postavení znevýhodněných skupin žen.

Jsme součástí Evropské ženské lobby, která sdružuje feministické a genderové organizace Evropy a spolupracuje s evropskými institucemi.

Česká ženská lobby prosazuje zájmy všech žen bez ohledu na jejich rasu, etnický původ, zdravotní stav, sexuální orientaci, věk, náboženství či víru a LGBTQI+.

Naše vize

Chceme spravedlivou společnost, ve které všichni lidé mají rovná práva, příležitosti, podíl na moci a respekt bez ohledu na jejich gender.

Naše mise

Naším posláním je být silným feministickým hlasem, který hájí práva žen. Společně prosazujeme systémové změny vedoucí k genderové rovnosti.

Naše úspěchy

  • Podpis Úmluvy Rady Evropy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí, tzv. Istanbulské úmluvy, českou vládou.
  • Místopředsednictví ČŽL v Radě vlády pro rovnost žen a mužů.
  • Zapojení do přípravy novely zákona o dětských skupinách a dosáhly navýšení jejich počtu.
  • Účast na dosažení odškodněnípro nedobrovolně sterilizované ženy
  • Zapojení do vzniku Strategie pro rovnost žen a mužů, Strategického rámce ČR 2030 a Koncepce rodinné politiky MPSV.
  • Sledování naplňování ženských práv v mezinárodních úmluvách (CEDAW, UPR) a jejich připomínkování na zasedání OSN

Kancelář

Diana Soták Gregorová

Ředitelka a advokační expertka
Diana Soták Gregorová vystudovala sociologii na Masarykově univerzitě. Má zkušenosti z několika nevládních organizací v Česku i na Slovensku, které se zaměřují na genderovou rovnost a práva žen. V roce 2016 se přidala do týmu České ženské lobby jako koordinátorka sítě a projektová manažerka, později se stala advokační expertkou. Aktuálně působí na pozici ředitelky. Diana spoluzakládala slovenskou iniciativu proti sexistické reklamě Sexistický kix a působí jako místopředsedkyně a analytička v občanském sdružení Bez sexizmu. Je členkou Genderové expertní komory ČR.

Klára Hlavačková

Externí expertka na PR
Klára Hlavačková získala magisterský titul z oboru kultura, komunikace a globalizace na Aalborgské univerzitě. siluje o zefektivnění komunikace České ženské lobby na sociálních sítích a s médii. Na své pozici externí expertky na PR využívá získané zkušenosti jak ze studií žurnalistiky a mediálních studií na Masarykově univerzitě v Brně. U

Mariana Slačálková Otterová

finanční manažerka
Vystudovala religionistiku a judaistiku na HTF UK. V letech 2004-2007 byla členkou European Society of Women in Theological Research. V roce 2020 začala pracovat jako finanční manažerka v Multikulturním centru Praha. Od roku 2022 je zaměstnána jako finanční manažerka v ČŽL.

Eliška Drusanová

Fundraiserka
Eliška Drusanová má bakalářský titul ze sociologie, kterou vystudovala na Masarykově univerzitě v Brně. Nyní pokračuje ve studiu na Karlově univerzitě v Praze v oboru genderová studia. Aktuálně v ČŽL působí jako fundraiserka a specializuje se na analýzu způsobů získávání nových finančních prostředků.

Magdalena Skonecká

Koordinátorka sítě členských organizací
Magdalena Skonecká vystudovala Arcibiskupské gymnázium v Praze, v roce 2013 začala pracovat jako fundraiserka v Greenpeace Česká republika a od začátku roku 2024 je zaměstnána v ČŽL jako koordinátorka sítě členských organizací.

Výbor

Eva Lukešová

Předsedkyně
Působí v oblasti genderové rovnosti a od roku 2019 zastává pozici ředitelky Genderového informačního centra NORA, o.p.s. Specializuje se na genderově citlivé vzdělávání, genderově podmíněné násilí na výzkumných a akademických institucích a vícenásobnou diskriminaci, včetně romské a LGBTQ+ menšiny. V těchto oblastech se věnuje publikační činnosti, pořádá akce pro odbornou i laickou veřejnost a zastupuje GIC NORA v různých tematických platformách a sítích. Je také vedoucí expertního týmu pro realizaci genderových auditů ve veřejné i soukromé sféře, přičemž má na svém kontě již téměř dvě desítky úspěšně dokončených auditů. E-mail: predsedkyne@czlobby.cz

Markéta Kos Mottlová

Místopředsedkyně
PMarkéta Kos Mottlová vystudovala magisterské studium politologie na Ústavu politologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Působí jako genderová expertka, projektová manažerka a lektorka v nevládní organizaci Fórum 50 %, která usiluje o vyšší zastoupení žen v politice. Je členkou Rady vlády pro rovnost žen a mužů a předsedá Výboru pro vyrovnané zastoupení žen a mužů v politice a rozhodovacích pozicích. Je zástupkyní Fóra 50 % v koalici Social Watch, kde se věnuje tématu feminizace chudoby. Dříve působila jako koordinátorka České ženské lobby. E-mail: mistopredsedkyne@czlobby.cz

Karolína Nedělová

Členka výboru
Vystudovala obor teorie kultury na FF UK, pracovala 7 let na katedře Sociální práce FFUK pod vedením Jiřiny Šiklové, absolvovala stáž na School of Social Work na Florida State University a semestrální pobyt na Université d’Avignon (obor Culture et communication). Je certifikovanou koučkou a kvalifikovanou chůvou. Od r. 2008 vede Prostor pro rodinu, z.ú., který se zabývá vzděláváním a službami péče o děti jakožto nástroji pro-rodinné politiky. E-mail: karolina@prostorprorodinu.cz

Nika Mazániková

Členka výboru
Nika Mazániková od roku 2018 působí v organizaci NESEHNUTÍ, kde zastává pozici koordinátorky týmu F*ÉRA, který se věnuje zejména genderově citlivému vzdělávání, sexuální výchově, partnerským vztahům studujících a prevenci genderově podmíněného násilí. Ve své práci se soustředí zejména na oblast respektu, rovnosti, svobody, wellbeingu a genderové citlivosti ve vzdělávání a na oblast komunikace těchto témat směrem k širší veřejnosti prostřednictvím médií a sociálních sítí. Zastupuje NESEHNUTÍ ve Stálé konferenci asociací ve vzdělávání (SKAV) a Radě vlády pro rovnost žen a mužů. Je expertkou na občanské kampaně a na psychologii publika na sociálních sítích. V oblasti genderu ji nejvíce zajímá distribuce péče a emoční práce a s tím spojená distribuce moci a zdrojů ve společnosti. E-mail: nika@nesehnuti.cz

Johana Jonáková

Členka výboru
ohana Jonáková je expertkou na rovné příležitosti žen a mužů a na sociální integraci s odbornou praxí v neziskové sféře a ve státní správě. Má vystudovanou Fakultu sociálních věd, obor německá a rakouská teritoriální studia. Od roku 2017 pracuje v Gender Studies, o.p.s., kam nastoupila jako vedoucí týmu genderových auditů. V roce 2022 převzala funkci ředitelky organizace. Mezi její témata patří trh práce, flexibilita a genderové audity, ale rovněž historie z ženské perspektivy. E-mail: johana.jonakova@genderstudies.cz

Pracovní skupiny

Česká ženská lobby má několik pracovních skupin, zaměřených na konkrétní téma – porodnictví, násilí na ženách,  gender a společnost, ženy a ekonomiku a vzdělávání. V těchto pracovních skupinách se schází expertky*ti na dané téma z členských organizací, ale i externí odbornice*níci.

Stanoviska

Česká ženská lobby se hlásí k feministickému přesvědčení, že ženy mají právo na politickou, společenskou a ekonomickou rovnost s muži. Česká ženská lobby prosazuje zájmy všech žen bez ohledu na jejich rasu, etnický původ, zdravotní stav, sexuální orientaci, věk, náboženství či víru a LGBTQI+. Zároveň ČŽL diverzitu podporuje a uznává a prosazuje rozmanité hodnoty a potřeby žen s ohledem na výše zmíněné charakteristiky. Česká ženská lobby akceptuje různorodost svých organizací a tedy i různorodost feministických směrů, ke kterým se jednotlivé organizace hlásí.

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.