Skip to main content
Genderová rovnostReprodukční práva

Otevřený dopis k poslaneckému návrhu o těhotenských testech

Vážená paní poslankyně, vážený pane poslanče,

jménem České ženské lobby, sítě 34 organizací hájících práva žen, vás žádáme, abyste nepodpořili pozměňovací návrh poslankyně Romany Bělohlávkové, jenž je navržen v rámci novely o veřejném zdravotním pojištění. Tento návrh, který požaduje, aby na obalech každého těhotenského testu bylo povinně uvedeno upozornění na internetové stránky podporující zachování těhotenství, považujeme za nebezpečný krok k omezování reprodukčních práv žen.

Argumentace důvodové zprávy, že takové opatření povede ke zvýšení porodnosti, je tendenční a neopírá se o realitu. Odkazování na poradenské služby zaměřené na zachování těhotenství představuje formu nátlaku a manipulace, jež ženám odebírají svobodu volby a snižuje pravděpodobnost, že se žena dostane k objektivním informacím, které nestigmatizují některé legitimní volby. Zapojení protipotratového uskupení Hnutí pro život do přípravy tohoto návrhu jasně svědčí o skutečných motivech jeho předkladatelek a předkladatele. Uskupení Hnutí pro život dokonce požaduje, aby odkaz na jeho stránky byl uvedený na obalech, což je zcela bezprecedentní snaha o přímý zásah do svobody žen rozhodovat o svém těle a životě. V době, kdy se reprodukční práva žen dostávají pod tlak na celém světě, je potřeba být obzvlášť obezřetní vůči jakýmkoli legislativním krokům, které by mohly tato práva narušovat či omezovat.

Těhotenský test často používají ženy v situaci, kdy se cítí velmi zranitelné nebo nejisté. „Pokud je v takové chvíli jedinou nabízenou „pomocí“ či informací kontakt na protipotratové uskupení, jehož ideologickým cílem je přesvědčit ženu k jedinému konkrétnímu rozhodnutí – setrvat v těhotenství – nejde o neutrální podporu, ale o nátlak podsouvající ženě iluzi, že má pouze jednu “správnou” volbu. To pokládám za nepřípustné. Každá žena má právo rozhodovat o svém těhotenství bez nátlaku, manipulace a zasahování do jejího soukromí,“ říká k tématu Nika Mazániková, členka výboru České ženské lobby.

Pokud za návrhem skutečně stojí snaha o zvýšení porodnosti, je třeba se místo regulace těhotenských testů zaměřit na opatření, která mají na tuto oblast prokazatelný dopad. Například zlepšení dostupnosti bydlení, zajištění dostatečného počtu míst v zařízeních předškolní péče, reforma rodičovského příspěvku, lepší možnosti slaďování profesního, rodinného a osobního života a dalších. Tyto přístupy mají potenciál skutečně přispět k zvýšení porodnosti a podpořit ženy v jejich svobodných rozhodnutích.

S úctou,
Eva Lukešová
předsedkyně ČŽL

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.