Brno – Smrt novorozeného dítěte při domácím porodu vyšetřují od tohoto týdne brněnští kriminalisté. O případu v úterý dopoledne informovali krajští záchranáři.„Naše posádky v minulých dnech vyjížděly k dalšímu tragickému případu plánovaného domácího porodu. Zemřelo při něm novorozeně,“ potvrdila mluvčí jihomoravské záchranné služby Hedvika Kropáčková.
Napsala Růžena Machálková pro Brněnský deník, 26. září 2017.
Záchranáři na místo poslali tři záchranné týmy i s lékařským odborníkem. „I přes veškerou snahu všech členů posádky se u dítěte nepodařily obnovit životní funkce,“ upřesnila Kropáčková.
Policisté v úterý dopoledne potvrdili, že případ se stal v Brně. „Vše nyní vyšetřují brněnští kriminalisté. Více informací nemůžeme sdělit,“ uvedl policejní mluvčí Pavel Šváb.
Podobných případů je podle krajských záchranářů čím dál více. „V letošním roce jsme zasahovali u dvou případů domácího porodu, které skončily smrtí novorozence. Z naší zkušenosti výjezdů k domácím porodům přibývá. Chceme proto rodiče varovat před jejich riziky a před tím, co po porodu může následovat,“ sdělila Kropáčková.
Vozy zdravotnické záchranné služby podle ní nemohou nahradit zázemí porodnických pracovišť, která jsou v krizových situacích pro záchranu novorozence rozhodující. Porod totiž přináší řadu rizik. „Mezi ty největší patří masivní krvácení u matky a pomalu postupující porod a následné dušení plodu. Tyto komplikace mohou skončit smrtí matky a nebo dítěte,“ vysvětlila Kropáčková.
S tím souhlasí i ředitel brněnské Nemocnice Milosrdných bratří Josef Drbal. „I u zdánlivě běžného průběhu porodu se může něco stát, pak je to zbytečná tragédie pro všechny. Vždy bych proto upřednostnil raději bezpečný porod v porodnici. Dobré je zkultivovat a zdomácnět její prostředí, aby se matky cítily lépe, o což se také snažíme,“ okomentoval.
Podle Ivany Antalové z České ženské lobby, která bojuje za změnu v porodnictví, je třeba změnit zavedený systém. „Zastavit nebo přímo zakázat domácí porody podle mě není možné. Měly by se zavést dané standardy, které by určovaly, jak postupovat u porodu v jakémkoli prostředí. Podle těchto pravidel by se pak mohly řídit porodní asistentky. A také zdravotníci či lékaři, aby byli schopní pečovat o ženu bez ohledu na to, kde bude rodit,“ řekla Antalová.
Celý článek naleznete zde.