Skip to main content
LobbingPorodnictvíTisková zpráva

Sdílení fotografií těhotných žen bez oděvu je hrubým porušením lékařské etiky a lidské důstojnosti

By 7. 2. 202521 února, 2025No Comments

Česká ženská lobby důrazně odsuzuje nedávné zveřejnění fotografií pacientek bez oděvu porodníkem Antonínem Pařízkem na jeho osobních sociálních sítích. Tento skandální incident ukazuje nejen na selhání jednotlivce, ale na alarmující přístup odborných institucí k lékařské etice a ochraně pacientek v péči o ženu a dítě v ČR.

Na zveřejněných snímcích byly zobrazeny ženy s vysokým BMI, údajně se souhlasem, ale anonymizované jen částečně. Nejednalo se o odborný materiál, ale o osobní příspěvek na Facebooku a Instagramu, který vedl k jejich okamžitému vystavení nenávistným komentářům, fat shamingu a dehumanizaci. Zveřejnění fotografií nepřispělo odbornému nebo faktickému obsahu příspěvku, sloužilo pouze k vyvolání emocionální reakce. Namísto odborné diskuze o reálných zdravotních rizicích souvisejících s obezitou v těhotenství a při porodu byly tyto ženy redukovány na pouhý objekt ke komentování a veřejnému posměchu.

Je naprosto neakceptovatelné, že takto závažný etický prohřešek nezpůsobuje v řadách odborné veřejnosti mnohem významnější znepokojení. Vladimír Dvořák, prezident ČGPS (České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP) a zástupce České republiky v EBCOG (European Board & College of Obstetrics and Gynaecology), k případu uvedl, že neshledává žádné odborné pochybení. Zcela ignoroval etický rozměr věci a jeho vyjádření vyvolává otázky, zda vedení české gynekologie a porodnictví považuje lékařskou etiku, respekt k pacientkám a jejich lidské důstojnosti za nedílnou součást poskytované odborné péče.

Česká ženská lobby proto požaduje:

  • Okamžité prošetření této události odbornými institucemi (ČGPS, EBCOG, VFN, MZ ČR).
  • Jasné veřejné vymezení se odborných společností proti takovému chování. 
  • Zavedení efektivních mechanismů ochrany pacientek před profesionálními pochybeními – a to jak na úrovni nemocnic, tak v rámci vzdělávání lékařek, lékařů a dalších zdravotníků.
  • Zajištění respektující péče pro všechny ženy, bez ohledu na jejich hmotnost, názory či jiné charakteristiky.

Vážíme si všech lékařek, lékařů, zdravotníků, zdravotnic a institucí, které/kteří se veřejně i soukromě vymezili vůči narušování lidské důstojnosti a zveřejnění zmiňovaných fotografií a pro které je respekt k pacientkám a pacientům nedílnou součástí praxe.

Ženy nejsou objekty, se kterými si zdravotníci mohou dělat, co chtějí. Zaslouží si důstojnost, úctu a bezpečí – a to jak při poskytování zdravotní péče, tak i v tom, jak o nich odborníci hovoří a zobrazují je.

České porodnictví čelí dlouhodobé kritice kvůli nedostatku respektu k rodícím ženám. Tento případ jasně ukazuje, že problém není pouze v jednotlivcích, ale v celkové kultuře moci, dehumanizaci a absenci respektu.

Podporu vyjádřila také britská organizace AIMS (Association for Improvements in the Maternity Services) a polská nadace Fundacja Rodzić po Ludzku.

Otevřený dopis etickým komisím České lékařské komoře, Ministerstvu zdravotnictví a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze

Tisková zpráva

Odpověď Etické komise České lékařské komory

Vážená paní Kramná,

jménem Etické komise ČLK reaguji na otevřený dopis České ženské lobby, týkající se příspěvku profesora MUDr. Pařízka, zveřejněného na sociálních sítích. Souhlasíme s tím, že téma obezity těhotných žen je citlivé téma, vyžadující určitý takt. Nicméně to neznamená, že by informace o zásadních zdravotních, sociálních a celospolečenských rizicích významné obezity mladých žen neměly být zveřejňovány. V odborných kruzích probíhá intenzivní diskuze na toto téma po řadu let, jsou jí věnovány celé sekce kongresů, řešících obtíže s otěhotněním, prenatální diagnostikou, vysokými riziky vlastního porodu a poporodních komplikací, které mohou vést až k úmrtí mladých žen. Přes tyto věcné, důkazy podložené informace ze strany odborných společností, se zdravotní stav mladé populace v tomto ohledu (a nejen těhotných žen) rapidně zhoršuje. Je tedy vcelku pochopitelné, že reakce zdravotníků, dlouhodobě vystavených narůstajícímu riziku profesních komplikací, budou akcentovanější.

To je nepochybně případ profesora Pařízka. Tento renomovaný porodník s praxí trvající desítky let, je zcela oprávněn k vyjádření svého, důkazy podloženému názoru, což ve zmiňovaném příspěvku tak učinil. K jeho odbornému obsahu nelze mít zásadní výhrady. Fotografie dvou dobrovolnic, které poskytly souhlas s anonymizovaným zveřejněním svých fotografií, mohou být jistě pro někoho šokující. Nicméně jen názorně ilustrují realitu, jakkoliv nepříjemnou.

Vaše tvrzení o fat-shamingu a dalších negativních jevech na sociálních sítích, kterému měly být dotyčné dámy vystaveny, nelze přijmout. Již sama anonymizace chrání před agresí jakéhokoliv druhu, včetně internetu. To konečně potvrzuje skutečnost, že ČLK nedostala žádnou stížnost od konkrétní stěžovatelky. Projevy vulgarity a agrese na sociálních sítích jsou výplodem lidí zatrpklých a někdy hloupých. Nedá se tedy předpokládat, že by jejich agresi otupilo částečné zahalení. Přesto se domníváme, že určitá zdrženlivost ve vizuální prezentaci je vhodná a vřele ji do budoucna doporučujeme.

Ohleduplnost k pacientům je na místě a ČLK ji plně podporuje. Zároveň však cítíme potřebu vyjádřit názor, že ohleduplností může být také odpovědnost samotného pacienta. Ohleduplností směrem k lékařům, střednímu a nižšímu zdravotnickému personálu, který je péčí o takto rizikové pacienty více a více zatěžován. A to rozhodně není maličkost, nemluvě o vícenákladech solidárního zdravotního pojištění, které se v řádech desítek miliard ročně vynakládají na léčbu zdravotních komplikací přímo spojených s obezitou.

Vážená paní Kramná, problém je mnohem širší, než by vyplývalo z Vašeho otevřeného dopisu. Přesto za něj děkujeme. Pomohl otevřít živou diskuzi na téma, jemuž se ČLK společně s dalšími institucemi intenzivně věnuje již několik let. Velice bychom ocenili obdobnou aktivitu též ze strany České ženskélobby. V této oblasti vám osobně a celé vaší organizaci přejeme mnoho úspěchů a těšíme se na spolu-
práci.

S úctou a přáním pevného zdraví
MUDr.Petr Jehlička, Ph.D.,
Předseda Etické komise ČLK

Odpověď Etické komise České lékařské komory

Odpověď Etické komise Ministerstva zdravotnictví České republiky

Vážená paní Kramná,

dovolte mi reagovat na dopis České ženské loby ze dne 6. února 2025, adresovaný Etické komisi Ministerstva zdravotnictví, jehož předmětem je vyjádření postoje Vaší organizace k nedávno zveřejněným fotografiím pacientek porodníkem Antonínem Pařízkem na jeho osobních sociálních sítích.

Předem bych Vás chtěla informovat, že dne 31. ledna 2025 stávajícím členům Etické komise Ministerstva zdravotnictví skončilo funkční období a do jmenování komise nové, je prozatím činnost komise pozastavena.

Etická komise Ministerstva zdravotnictví je stálým externím poradním sborem ministra pro etiku v medicíně, zejména pro řešení etických problémů, které vyplývají ze zdravotní péče a některých s tím souvisejících činností, včetně etických aspektů biomedicínského výzkumu. Neřeší konkrétní stížnosti a podání pacientů nebo zdravotnických společností na nesprávný léčebný postup či jiné selhání poskytovatelů zdravotních služeb nebo zdravotnických pracovníků. V této souvislosti Vás k případnému projednání popsaného problému odkazuji na Etickou komisi České lékařské komory, která je poradním sborem orgánů ČLK pro etické otázky spojené s výkonem lékařského povolání. Jejím předsedou je MUDr. Petr Jehlička, Ph.D. Sekretariát Etické komise ČLK, paní Romana Jedličková tel: 257 215 285, e-mail: recepce@clkcr.cz.

Vyjádření Vaší organizace k incidentu bere Ministerstvo zdravotnictví na vědomí a je zcela na místě se od něj distancovat. Dle vyjádření nemocnice byla situace řešena s maximální vážností a byla přijata adekvátní opatření, aby se v budoucnu podobná situace, která je v rozporu s etickými hodnotami, již neopakovala.

Na druhou stranu je dobré si uvědomovat, že v současné době jsme bohužel v České republice svědky rychle rostoucí epidemie nadváhy a obezity napříč věkovými kategoriemi. U žen v jejich reprodukčním věku obezita jednoznačně vede jak ke komplikacím jejich zdravotního stavu v průběhu těhotenství, tak narozené děti obézních matek jsou vystaveni nesrovnatelně vyššímu riziku závažných zdravotních obtíží. Tato podstata problému by se měla stát námětem k širokému zamyšlení.

Nutno konstatovat, že uvedený incident vyvolal velkou vlnu nevole napříč mediálním prostorem a svým negativním obsahem se dotkl širokého okruhu veřejnosti. Je obecně potvrzeno, že příspěvky s negativním obsahem lépe zaujímají naši pozornost, snadněji se mohou vrýt do paměti. Věřme, v intencích pozitivního vnímání, že medializovaný incident přes svůj silně negativní obsah, přispěl k intenzivnějšímu přemyšlení společnosti o podstatě tématu.

S pozdravem

Daniela Kobilková,

ředitelka ministra

Odpověď Etické komise Ministerstva zdravotnictví České republiky

 

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.