Česká ženská lobby vyjádřila 11. ledna 2018 před maďarskou ambasádou v Praze své rozhořčení nad šokujícím rozhodnutím maďarského soudu, solidaritu s Ágnes Géreb a celou její rodinou a žádost o zrušení tohoto nespravedlivého rozsudku. aď
V úterý 9. ledna 2018 odsoudil marský soud porodní asistentku a lékařku-gynekoložku Ágnes Geréb k 2 letům vězení a k 10 letům zákazu činnosti bez možnosti odvolání. Tento rozsudek přišel po jejím několikaletém domácím vězení a perzekucích v pochybném procesu. Jedná se o přímý útok na práva žen, o znemožnění svobodné volby vynucováním si místa porodu, o útok na pracovní podmínky porodních asistentek.
Promluva Ivany Antalové, zástupkyně České ženské lobby před ambasádou:
„Dobrý den,
jmenuji se Ivana Antalová a zastupuji Českou ženskou lobby, síť organizací hájící práva žen.
Děkujeme vám, že jste přišli vyjádřit spolu s námi rozhořčení nad šokujícím rozhodnutím maďarského soudu v pochybném procesu s Ágnes Geréb, která byla odsouzena ke 2 rokům vězení a k 10 letům zákazu činnosti bez možnosti odvolat se. Tento rozsudek je přímým útokem na práva žen a pracovní podmínky porodních asistentek.
Demokracie v posttotalitních státech stojí stále na velmi vratkých základech. Několikagenerační odejmutí individuální odpovědnosti a kompetencí má katastrofální důsledky. Ágnes Geréb byla tento týden odsouzena po několikaletém domácím vězení a perzekucích v pochybném procesu, ve kterém padlo i obvinění ze smrti dítěte. Byla odsouzena porodní asistentka a lékařka, která pomohla několika tisícům dětí, žen a rodin svojí odbornou pomocí u porodu bez ohledu na místo porodu.
Jak k tomu uvedla i sama Ágnes, cituji: „Celý život jsem pracovala, aby mohly maďarské ženy rodit bezpečněji, lidštěji a důstojněji. Dnes se na to maďarský soud díval opět z jiného hlediska a přiklonil se k názorům gynekologů-porodníků, které postrádají vědecký základ – více než k důkazům poskytnutým mým právním týmem.“
Míra odsouzení Ágnes, je absolutně nesrovnatelná s ojedinělými důsledky, kterým čelí zdravotníci v porodnicích, zastřešení institucí. Institucí, která jim dává pocit anonymity, pod kterou dokonce normalizují násilí. To je ve svobodné společnosti nepřijatelné. Právě proto, že smrt ze svých životů, ani v porodnici, nedokážeme odstranit, potřebuje porodnictví systémovou změnu směřující k informované a svobodné volbě, ke které jsou nutné veřejné standardy péče v souladu s nejnovějšími poznatky vědy, měření kvality péče a rozhodnutí na straně příjemkyň péče. Jen tak můžeme posilovat bezpečí.
Těhotenství a porod je přirozená součást našich životů, není nemoc. Chraňme si naše porodní asistentky, podporujme je, abychom se jednou nedočkali podobného vývoje, jaký můžeme sledovat v Maďarsku či jak tomu bylo v obdobně vykonstruovaném procesu s českou porodní asistentkou Ivanou Königsmarkovou.
Ukončeme hon na čarodějnice, ukončeme násilí na ženách.“