Skip to main content
Lobbing

Otevřený dopis ČŽL policejnímu prezidentovi k výrokům týkajícím se znásilnění a jeho odpověď

By 16. 7. 202422 října, 2024No Comments
14. 8. 2023

 

Policejní prezident genpor. Mgr. Martin Vondrášek

Policejní prezidium ČR                                                                                                                                                                                                                                              Praha 14. srpna 2023

 

Vážený pane policejní prezidente,

 

oceňujeme Vaši omluvu za výrok v rozhovoru na Aktuálně.cz, který i u nás vyvolal vlnu pobouření. Dlouhodobě se jako asociace ženských organizací věnujeme závažnosti násilí na ženách a domácího násilí. Ve společnosti je velmi silně zakořeněné, a k jeho odstranění je potřeba citlivý, profesionální a komplexní přístup jak ze strany policie a soudů, tak na úrovni prevence a vzdělávání.

V první řadě chceme uvést na pravou míru tvrzení, že smyšlená či křivá obvinění se u znásilnění dějí velmi často. Podobná vyjádření nejsou pravdivá a zlehčují zkušenost obětí a přeživších sexuálního násilí. Podle odborných odhadů je 2–10 % z nahlášených případů znásilnění smyšlených. Ve skutečnosti je ale nahlášeno pouze 5–8 % všech znásilnění, ke kterým dojde. Počet smyšlených případů znásilnění se tak pohybuje v řádech promile. Místo upozorňování na smyšlené případy je důležité, aby policie věnovala pozornost tomu, proč 92–95 % obětí tento čin nenahlásí. Právě míra (ne)důvěry v systém je jedním z důvodů, proč se oběti znásilnění často zdráhají tento trestný čin nahlásit.

Přestože preferujete tvrdá data, dopouštíte se ve svém následném prohlášení jejich nesprávné interpretace. Zmiňujete, že v roce 2022 bylo „573 případů odloženo v souladu s ustanovením, § 159a, odst. 1 trestního řádu, tedy z důvodu, že ve věci nešlo o podezření z trestného činu, jinými slovy se skutek nestal”. Vyvozovat, že pokud se nejedná o trestný čin, daná situace vůbec nenastala a je smyšlená, je nanejvýš problematické. Odložení případu může především znamenat, že čin nenaplňuje skutkovou podstatu znásilnění tak, jak je aktuálně a bohužel nedostatečně definovaná v našem trestním zákoníku.

Statistiky o výskytu domácího násilí a počtu žen zabitých v důsledku partnerského násilí jsou neúplné, což je i z Vašeho vyjádření zřejmé. Násilí ve vztazích a sexuální násilí se ukazuje jako velmi rozšířené, což se negativně projevilo zejména v době pandemie Covid-19, kdy byl zaznamenán 40% nárůst žádostí o pomoc. Jako Česká ženská lobby i v rámci koalice Hlas proti násilí dlouhodobě upozorňujeme na potřebu prevence a komplexního řešení problematiky. I proto je důležité, aby ČR přijala Úmluvu Rady Evropy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí (Úmluva proti násilí), jejímž cílem je jednak násilí předcházet a dále poskytovat obětem a jejich dětem adekvátní pomoc, ochranu a podporu, aby se mohly z násilné situace vymanit.

Vážíme si kroků, které policie v posledních letech v této oblasti udělala. Věříme, že k dalšímu zlepšení povede přijetí Úmluvy proti násilí. Budeme rády, pokud Policie České republiky a Vy sám osobně podpoříte ratifikaci této Úmluvy, a budete tak veřejně deklarovat, že Vám na odstraňování násilí na ženách a domácího násilí, stejně jako na vymáhání spravedlnosti pro oběti, opravdu záleží.

Pokud byste měl zájem o osobní schůzku, rády se s kolegyněmi s Vámi setkáme.

 

S úctou,

 

Marta Smolíková,

předsedkyně České ženské lobby

+420 603 897 582

predsedkyne@czlobby.cz

 

Policejní prezident Martin Vondrášek odpověděl na náš otevřený dopis 1. září 2023:

 

genpor. Mgr. Martin Vondrášek

policejní prezident

POLICEJNÍ PREZIDIUM ČESKÉ REPUBLIKY

 

Praha 1. září 2023

Č. j. PPR-39463-3/ČJ-2023-990300

Počet listů:1

Vážená paní předsedkyně,

reaguji na otevřený dopis, v němž mě i Policii České republiky jako celek vyzýváte k podpoře ratifikace Úmluvy Rady Evropy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí, známé též pod označením Istanbulská úmluva.

Velmi si vážím toho, že jako předsedkyně České ženské lobby vnímáte kroky, jež Policie České republiky v oblasti domácího násilí v posledních letech učinila, a současně věřím, že jsou dostatečným dokladem toho, jak velký význam tomuto citlivému tématu dlouhodobě přikládáme.

Policie České republiky je orgánem moci výkonné a jejím úkolem je beze zbytku implementovat do své praxe všechna rozhodnutí moci zákonodárné bez ohledu na to, zda se s nimi policisté jako jednotlivci osobně ztotožňují či nikoliv. Nepovažuji proto za vhodné, abych z pozice vrcholného představitele Policie České republiky vstupoval do výsostně politické diskuse o ratifikaci zmíněné Úmluvy a tím ji jakkoliv ovlivňoval.

Mohu Vás však ubezpečit, že dojde-li k ratifikaci úmluvy, učiním vše, aby byla Policie České republiky připravena dostát své roli, ať již zajištěním náležitého proškolení policistů, úpravou vnitřních předpisů či jakoukoliv jinou vhodnou formou.

S úctou

Mgr. Martin Vondrášek

 

 


Projekt Hlas proti násilí (LP-HRMGSC-003) je realizován v rámci programu, který je spolufinancován z Norských fondů 2014-2021.
 

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.