Ve dnech kolem Mezinárodního dne žen (8. března) pořádala Česká ženská lobby v Praze inspirativní akce zaměřená na témata reprodukčních práv a genderové rovnosti.
Ve spolupráci s Institut français de Prague a za podpory Kina 35 uspořádala 7. března promítání filmu Událost a po filmu následovala diskuze. Druhou událostí byla 5. března panelová diskuze s názvem Voices for choice: Panelová diskuze o reprodkučních právech. Tuto akci spolupořádalo Amnesty Internaional (anglicky mluvící dobrovolnictvo).
Promítání francouzského filmu Událost
7. březnazahájil francouzský velvyslanec a zástupkyně České ženské lobby, kteří zdůzraznili důležitost diskuse o reprodukčních právech v současné Evropě. Videozdravici zaslala francouzská senátorka Mélanie Vogel, která prosadila zakotvení práva na interrupce do francouzské Ústavy, čímež inspirovala přítomné k dalšímu angažování v boji za reprodukční svobodu.
Následovala panelová
diskuse moderovaná Markétou Kos Mottlovou, ředitelkou Fórum 50 % a místopředsedkyní České ženské lobby. Mezi panelistkami a panelisty vystoupili socioložka a genderová expertka Vanda Černohorská, manažerka projektu Reprodukční zdraví žen a dívek Kristýna Bojić, socioložka Eva Svatoňová a odborník na mediální výchovu Zdeněk Sloboda. Hlavními tématy byly současné l
imity a výzvy v oblasti genderové rovnosti a nárůst antigenderových hnutí.
Součástí programu bylo také promítání francouzského filmu, který přinesl silný příběh mladé studentky Anne, jež v roce 1963 čelila obtížnému rozhodnutí v souvislosti s neplánovaným těhotenstvím. Film vyvolal hluboké emoce a stal se výchozím bodem pro další diskusi mezi návštěvníky.
Panel o reprodukčních právech v Česku a EU
5. března proběhla ve Skautském institutu panelová diskuse zaměřená na dostupnost interrupcí v Česku a EU, omezení reprodukčních práv a respekt k ženskému tělu. Mezi vystupujícími byly Tereza Pazderová (Amnesty International ČR), Klára Hlavačková (Česká ženská lobby), Lilia Khostnoutdinová (NF Propolis) a Jolanta Nowaczyk (Ciocia Czesia & Abortion Support Alliance Prague). Diskuse se nesla v angličtině s českým překladem a poskytla posluchačkám i posluchačům užitečné informace a nástroje k ochraně a rozšíření reprodukční svobody.
Podpora petice „Můj hlas, moje volba“
Během akce měli ústěžníci možnost podpořit reprodukční práva v EU podpisem petice „Můj hlas, moje volba“, která usiluje o ochranu práva na interrupci na evropské úrovni.
Obě události poukázaly na rostoucí potřebu otevřené debaty o reprodukčních právech a genderové rovnosti v současné společnosti.