Skip to main content
Veřejné akce

MDŽ 2016 v Brně

8. 3. 2016
V Brně probíhaly oslavy MDŽ dva dny. Jako první se 7. 3. 2016 na půdě Fakulty sociálních studií uskutečnila panelová debata Migrace feministickou perspektivou, kterou moderovala Kristýna Pešáková, Ph.D. (koordinátorka programu Ženská práva jsou lidská práva v NESEHNUTÍ). Panelu se zúčastnili Mgr. Zuzana Lenhartová (předsedkyně organizace Pomáhejme lidem na útěku), Adéla Souralová, Ph.D. (socioložka a antropoložka z FSS MU), Petra Ezzeddine, Ph.D. (antropoložka z FHS UK) a Milan Fujda, Ph.D. (religionista z FF MU), kteří debatovali o specifické situaci žen-migrantek, ale i o velmi aktuálních tématech, jako jsou např. sexuální násilí v souvislosti s migrací, tradiční oděv muslimských žen v Evropě či o potřebě české veřejnosti vymezit se vůči příchozím odvoláváním se na ochranu práv českých žen. Debatu navštívilo celkem 37 studentů a studentek, se kterými na závěr proběhla krátká diskuse.
8. 3. 2016 od 18 hodin potom proběhla samotná oslava MDŽ, a to v prostorách kavárny Trojka v centru Brna. Připraven byl kulturní program, jako například promítání krátkého filmu o sexismu v reklamě režiséra Ondřeje Šálka, který bezprostředně po projekci odpovídal na četné dotazy z publika, dále autorské čtení lesbické poezie brněnských básnířek či vystoupení brněnské flamenkové taneční skupiny Las Chicas checas.
Paralelně s programem v Trojce probíhal v protilehlém Domě pánů z Kunštátu speed mentoring se třemi předními českými novinářkami (Kamila Zlatušková, Pavlína Kvapilová a Jana Ustohalová), kterého se zúčastnilo celkem 6 žen. Ty získaly rady a tipy pro svou novinářskou a blogerskou práci, a dozvěděly se více o tom, jak funguje české mediální prostředí.
Kromě kulturního programu se v průběhu celého večera v Trojce prezentovaly organizace a projekty zajímavých žen – Loono, z.s. (prevence onkologických onemocnění), Magdalenium a Persefona (boj proti násilí na ženách), Amnesty International Brno (lidská práva), Tvořením proti depresi (vyšívání),
Společnost divokého kvašení (workshop výroby kimchi), Czechitas (podpora zájmu žen o IT), NESEHNUTÍ a NORA (spolupořádající organizace, zabývající se prosazováním práv žen), ale vázaly se zde například i hidžáby a prezentovaly se spolky žen, které provozují netradiční sporty, jako jsou longboarding, rugby a roller derby. O hudební produkci se celý večer staral Diskoteror Sound System.
Akce se zúčastnilo na 56 návštěvnic a návštěvníků, kteří si na závěr nenechali ujít tombolu s hodnotnými dary (jedlé feministické šperky, feministické koláže, vstupenky na kulturní události, publikace s tematikou ženských práv a migrace, poukázky do  cukrárny či na ušití sukně a materiály od prezentujících se organizací).

MDŽ 2016 v Brně

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.