Skip to main content
Genderová rovnost

Matky dnes po porodu spěchají domů, takže se nenaučí kojit a děti se nerozkojí, tvrdí lékařka

4. 10. 2018

V Česku ubývá plně kojených dětí. Upozorňují na to organizace Šestinedělky a Česká ženská lobby. Svá tvrzení dokládají daty Ústavu zdravotnických informací a statistiky. Podle nich se počet plně kojených dětí za posledních 15 let snížil o 10 % na současných 81 %. Na vině je prý přístup zdravotnického personálu v porodnicích, který rodičkám neposkytuje včas potřebné informace a pomoc.

Napsali Veronika Sedláčková a Ondřej Čihák pro Český rozhlas Plus, 3. října 2018

„Z výzkumu na vzorku 4 tisíc žen vyšlo, že naše porodnice v porovnání s minimálními standardy UNIFEC a Světové zdravotnické organizace vykazují určité nedostatky,“ uvedla v pořadu Pro a proti Aneta Majerčíková z organizace Šestinedělky.

Samozřejmě jsou na tom nějaké porodnice lépe, jiné hůře. „Ale celorepubliková data nejsou příliš optimistická.“

„Mezi tři hlavní problémy patří nejednotnost personálu, někdy také absence praktické konkrétní pomoci s kojením matce. Jen 22 % žen v průzkumu uvedlo, že pomoc s kojením nepotřebovalo.“

Třetím hlavním problémem je prý poskytování dokrmů místo pomoci s kojením. „Dokrmy jsou potřeba, ale jen v lékařsky indikovaných případech a měly by být tím posledním krokem. Průzkum ale ukazuje, že každé druhé dítě bylo dokrmováno umělým mlékem.“

Některé sestry údajně například doporučují, aby maminky kojily po třech hodinách, jiné aby kojily na požádání. „Některé matky zase odcházejí z porodnice s problémem, který jim kojení velmi brzo zproblematizuje.“

„Jiné ženy odcházejí s krabicí umělého mléka a bez dostatečných informací, neumí kojící techniku, některé dokonce odcházejí s prsy zraněnými do krve nebo bolestivým městnáním mléka. Také neví, kam se mají dál obrátit,“ kritizovala Aneta Majerčíková.

Dvě sestřičky by měly poradit stejně

Primářka Neonatologického oddělení Nemocnice Hořovice Milena Dokoupilová upozornila, že se liší realita statistická od reality konkrétních matek v porodnici.

„Nemyslím si, že kojení je v tak katastrofickém stavu, jak ukazuje zmíněný zkoumaný vzorek. Problémy jsou, proto jsme rozjeli projekt na podporu kojení. Objíždíme česká perinatologická centra a zvyšujeme povědomí o fyziologii, patofyziologii a dalších aspektech kojení.“

Zmíněná nejednotnost personálu není problémem jen zdravotnictví. „Vždy se najdou drobné rozdíly, ty navíc maminka vnímá v poporodním období úplně jinak. Laktace se neustále vyvíjí, takže sestřička, která mamince radila ráno, už nemusí radit správně večer.“

„O tom je i náš zmíněný program, aby na každém oddělení byl vypracován jednotný postup, tedy aby dvě různé sestřičky ve stejné situaci poradily stejně.“

Všechno je prý o nastavení. „Standardy jednotlivých porodnic jsou mírně upraveny, aby vyhovovaly provozu nemocnic, protože máme porodnice, kde se rodí 600 dětí, ale i ty, kde se rodí 5000 dětí.“

„V současné době přibývá ambulantních porodů, maminky hrozně pospíchají domů… U nás je průměrná doba hospitalizace maminek 3,8 dne včetně císařských řezů, což je hrozně krátká doba na to, aby se děti plně rozkojily,“ konstatovala Milena Dokoupilová.

 

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.