Mezinárodní den rovnosti žen a mužů 2014

Mezinárodní den rovnosti žen a mužů 2014

23. 6. 2014

S kočárkem i nákupními taškami oslavil ministr Jiří Dienstbier rovnost žen a mužů (23.6.2015)

S cedulkou "žena" na klopě saka a velkým odhodláním se postavil na start závodu "Máme stejné šance?" ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier. V roli muže mu solidárně sekundovala předsedkyně České ženské lobby Jana Chržová. Happening u příležitosti Mezinárodního dne rovnosti žen a mužů upozorňoval kolemjdoucí na Karlově náměstí na stále přetrvávající překážky a rozdíly ve světech žen a mužů.

První stanoviště s názvem "Mýtus krásy" pozoroval ministr Jiří Dienstbier jako většina zúčastněných mužů s vnímavým odstupem a raději rychle pokračoval k druhému stanovišti, kde ho už netrpělivě očekávala Jana Chržová. Jako muž se nemusela zdržovat zkrášlováním a na trhu práce si vyskočila pro vyšší plat. Jiří Dientsbier se nemusel pro svoji výplatnici tak natahovat, za to na ní ale našel částku o 6 233 korun nižší. Právě platové rozdíly mezi ženami a muži, kteří jsou stejně kvalifikovaní, je jedním z hlavních symbolů přetrvávajícího nerovného postavení žen a mužů v Česku.

Další životní období žen – a tím je mateřství a rodičovství – zvládl ministr Dienstbier s přehledem a při přebalování fiktivního miminka a ukládání do kočárku zavzpomínal na dobu, kdy s přítelkyní pečoval o dnes již dospělého syna. Jana Chržová v roli muže byla ale solidárním partnerem a nesnažila se nutně zvítězit. Naopak u každého stanoviště trpělivě vyčkávala. S kočárkem a miminkem čekalo na Jiřího Dienstbiera stanoviště domácí práce a s nákupní taškou pak zamířil do důchodu. Do penze odcházejí ženy dříve než muži, ale dostávají opět méně peněz. Jana Chržová v roli muže si proto musela důchod zasloužit a ještě jednou se vrátit na trh práce. Její penze pak byla ale o 2 170 korun vyšší. Cíl štafetového závodu "Máme stejné šance?" symbolizovaný průměrným věkem, kterého se dožívají ženy a muži byl podle statistických údajů připraven blíž pro muže, kteří umírají o 7 let dříve než ženy. Muž i žena, tedy Jana Chržová a Jiří Dienstbier, absolvovali štafetový běh "Máme stejné šance?" s plným nasazením. Protože šlo o velmi vyrovnaný souboj, nebylo možné zvolit vítěze nebo vítězku.