24. výroční setkání ENCA - Evropské sítě porodních organizací

24. výroční setkání ENCA - Evropské sítě porodních organizací

22. 2. 2017

Ve dnech 17. - 19. února 2017 se v Portugalsku konalo 24. výroční setkání ENCA, evropské sítě porodních organizací (www.enca.info), která reprezentuje milióny evropských žen.  

Z členské organizace České ženské lobby APERIO se v letošním roce zúčastnila Lucie Ryntová.

Zástupci členských států ENCA se pravidelně setkávají a udržují úzké vztahy s cílem rozvíjet aktivity, sdílet problémy a vzájemně se podporovat v aktuálních kampaních. Každý zástupce členské země je zodpovědný za předávání informací profesním i rodičovským organizacím ve své vlastní zemi.

Během setkání se poukazovalo na situace v porodnictví různých evropských zemí mimo jiné na znepokojivý nárůst porodů císařským řezem (např. Itálie 38%, Polsko 43%), bylo zmiňováno téma násilí v porodnictví a také problematika uprchlíků v kontextu služeb v porodnictví a mateřství.

Součástí akce byla mezinárodní konference Nascer em Amor/To be Born in Love, konaná za podpory a účasti starosty města Cascais i portugalské ministryně pro občanství a rovnost. V sále přítomní lékaři, porodní asistentky, další odborníci  i veřejnost z jedenácti evropských zemí si vyslechli například zajímavé vystoupení sociologa Mário Santose o volbě místa porodu v různých zemích Evropy a prezentaci výzkumu Optibirth (podpora normálního porodu po císařském řezu) profesorky Cecily Begley z Trinity College Dublin.

Bylo diskutováno motto Světového týdne respektu k porodu 14. - 21. května 2018 - “Less interference. More care”

25. setkání sítě ENCA se uskuteční v dubnu 2018 ve městě Sanski Most (Bosna a Hercegovina).