Diskuse: Výzvy asistivních technologií

Pozvánky

Diskuse: Výzvy asistivních technologií

27. 11. 2020

NKC - gender a věda organizuje 27. listopadu od 17:00 diskusi: Výzvy asistivních technologií. Pomocné neboli asistivní technologie (AT) slouží ke zlepšení funkčních a duševních schopností osob se speciálními potřebami, jako jsou lidé v seniorském věku, lidé s chronickým onemocněním nebo lidé se zdravotním znevýhodněním. Ačkoliv možnosti, které těmto skupinám poskytují, nikdy nebyly větší, existuje řada výzev, které je v oblasti AT třeba překonat.

Ať již jde o nedostatečnou orientaci na seniorky a seniory, pro které je uživatelská náročnost AT příliš vysoká, či nezohlednění odlišných potřeb handicapovaných žen a mužů, výsledkem je nižší přínos AT pro populaci, ale i nárůst rizika sociálního vyloučení a prohlubování společenských nerovností. Bez zajištění účinného začlenění kritérií jako je věk, gender nebo handicap do vývojového procesu AT může být udržován status quo, který dále znevýhodňuje již znevýhodněné.

O tom, proč je ve vývoji asistivních technologií potřeba různorodost, jaké mohou být nezamýšlené důsledky stejnorodého výzkumu a co s nimi můžeme dělat, budou v online diskusi „Výzvy asistivních technologií“ NKC – gender a věda 27. 11. v 17.00 debatovat vedoucí oddělení Biomedicíny a asistivní technologie na ČVUT prof. Olga Štěpánková, odborník na asistivní technologie pro zrakově postižené Jan Šnyrych a advokátka v oblasti technologií Monika Mareková. To vše pod moderátorskou taktovkou dr. Niny Fárové.

KDY: 27. 11. 2020 od 17.00
KDE: Zoom (přihlašovací údaje vám zašleme po registraci)
Registrační formulář: forms.gle/jLq41aSs6urcwdWo9